Dítě má na tváři papilom

Dítě má na tváři papilom

Obsah článku:

Dítě má na tváři papilom

Papilom v dětství: příznaky a léčba

Je dobře známo, že kůže dítěte je měkká a hladká, příjemná na dotek. Někdy se o tom říká “samet”, “hedvábná”, slouží jako standard kůže. Vzhledem k tomu, že na kůži jsou všechny formace, je pro péči o rodiče vždy alarmující. Maminka se může starat o dětský papilom.

Pod papillom se rozumí benigní novotvar na kůži nebo sliznicích (méně často). Papillomatóza je poměrně častým onemocněním virové povahy: téměř 80% populace je infikováno tímto virem. Nemoc náchylný k lidem v jakémkoli věku. Papilomy – jedna z nejčastějších onemocnění u dětí ve školním věku.

Příčiny papilomů

Papilomatóza je nákazlivé onemocnění způsobené lidským papilomavirem (HPV). Virus způsobuje silnou proliferaci epiteliálních buněk, která vede k tvorbě růstů, bradavic. Zdrojem infekce je nemocná osoba nebo nosič viru. Nemoc může být vrozená nebo získaná.

Vrozená papilomatóza se vyvine, když je dítě infikováno matkou nakaženou HPV in utero nebo během porodu. Akutní onemocnění nastane, když jsou děti infikovány cestou kontakt-domácnost: pomocí nádobí, hraček a dalších běžných předmětů.

Děti, které navštěvují dětské instituce (mateřské školy, školy), vany a bazény jsou nejvíce náchylné k nemoci. To je způsobeno velkým počtem kontaktů u dítěte a vysokou vlhkostí. Hygiena má velký význam pro děti, neboť je možné i “samoinfekce”: stávající HPV se může dostat do těla dítěte, pokud mu kousne nehty, rozbije nebo kousne své ostružiny, neustále roztrhá krusty kvůli odřeninám nebo škrábancům, zřídka umyje ruce.

Se zdravým imunitním systémem se virus po vstupu do těla nezjistí. Faktory, které přispívají k výskytu papilomů (tj. Projevy nemoci), jsou:

 • oslabený imunitní systém;
 • časté nachlazení;
 • dlouhodobá léčba drogami;
 • dysfunkce zažívacího traktu;
 • alergické nemoci;
 • stresující situace.

Od okamžiku infekce virem až po výskyt papilomu projde poměrně dlouhá doba: několik měsíců nebo několik let. Nejběžnější projevy onemocnění se objevují 6 měsíců po infekci.

Papilom (epiteliální růst) se může objevit náhle. Nejčastěji se vyskytují náhodně, jsou-li umístěny v kožních záhybech, pod paží atd. U dětí se mohou objevit novotvary na kůži obličeje, rukou, chodidel, méně často na jiných částech těla. Prokazuje onemocnění vzhledu bradavic, krtků, růstů. Kromě kůže, sliznic membrány nosu, ústní dutiny, hrtanu a průdušek mohou být ovlivněny.

Forma papilomů je odlišná: plochá, objemová, protáhlá, ve formě houby na noze. Jejich barva se liší od bílé do hnědé. Nejčastěji jsou tyto formace lokalizovány se získanou formou onemocnění na obličeji, podpaží, krku, nohou, dlaních a v periungální oblasti.

Při vrozené papilomatóze se tyto výskyty často vyskytují na ústní sliznici, hrtanu. Lokalizace papilomů u kojenců však může být odlišná: na víčkách, na očích, na uších, na amygdální straně, na obličeji.

Nové růsty se objevují jako jediný růst nebo celou skupinu papilomů. Papilomy mohou růst až na 2 až 5 cm v průměru, mohou růst a obsadit významnou část pokožky nebo sliznic. Pokud se tyto nevzhledné formace vyskytují, zejména na obličeji, děti mohou vyvinout psychologické komplexy. Ve vzácných případech mohou papilomy degenerovat do maligního nádoru.

V závislosti na vzhledu a lokalizaci existuje několik typů papilomů:

 • vulgární: bradavice zaoblené, malé velikosti, pokryté drsnou zesílenou vrstvou kůže; často se vyskytují na zadní straně rukou a hýždí, kolena, ale mohou se objevit na jiných částech těla;
 • ploché papilomy: mají vzhled mírně nad úrovní kůže stejné barvy; u kojenců mohou být tyto formace doprovázeny svěděním a zánětlivými změnami v místě poškrábání;
 • plantární papilomy: mají vzhled hustých malých nažloutlých bradavic s malými malými tečkami uvnitř, umístěnými na chodidle dítěte; může způsobit bolest a potíže při chůzi; suchá kukuřice (vnější podoba bradavice), nemá žádné tmavé body;
 • malé vláknité bradavice: lokalizované na obličeji, krku, axilárních oblastech a inguinálních záhybech; mít vzhled tenkých papilí na stonku, může mít konec na konci; barva – normální kůže nebo s mírně růžovým odstínem; pokud jsou otírány oblečením, mohou se na tomto místě oddělovat vzhledu kapky krve;
 • juvenilní laryngeální papillomatóza: papilomy jsou lokalizovány v glottis a způsobují poruchy dýchání a řeči; toto vážné onemocnění (naštěstí velmi vzácné) je charakteristické pro děti narozené infikované matce a nachází se v prvních měsících života;
 • epiteliální hyperplasie je typ papillomatózy: malé vláknité papilomy se tvoří na ústní sliznici (patra, jazyk, vnitřní stěna tváře); mohou i přes svou malou velikost způsobit u dítěte nepohodlí, proto by jejich léčba neměla být zpožděna;
 • bradavická dysplazie: má na kůži rukou a nohou vzhled hrubých červeno-hnědých skvrn; se vyskytuje velmi zřídka, ale může mít maligní průběh (v 30% případů).

Bradavice se mohou opakovaně objevit u dítěte, což je projev vážných problémů v těle, oslabení imunitního systému.

Nejčastěji papilomy nevyvolávají úzkost nebo bolest. Pokud dojde k svědění a poškrábání, mohou se nakazit a zapálit. Nemůžete je odhodit, protože to ohrožuje šíření viru v těle a výskyt velkého množství papilomů.

Při lokalizaci papilomu v inguinálním záhybu nebo v blízkosti konečníku může výtok dítěte způsobit podráždění a vředy na formacích. V takovém případě je nutné, abyste předešli takovým komplikacím, abyste pečlivě sledovali hygienu pohlavních orgánů.

Odborníci se domnívají, že nejoptimálnější je komplexní metoda expozice papilomaviru: odstranění nádoru je chirurgicky kombinováno s použitím antivirových léků a užíváním imunomodulačních léků. Nutnou léčbu pro každé dítě zvolí lékař individuálně.

Výběr způsobu léčby a způsobu odstranění papilomu závisí na velikosti formace, hloubce léze tkáně, umístění, výsledcích vyšetření dítěte. Pokud máte podezření na maligní povahu formace, používají se metody pro provedení histologického studia vzdálené formace.

Existují dva názory specialistů na taktiku léčby papilomů v dětství:

 • v raném věku se nedotýkejte papilomu, ale sledujte to: zvyšuje se, zvyšuje se počet papilomů, dochází k zanícení stávajícího vzdělání; je nutné odstranit více nádorů a ložisek, které jsou náchylné k proliferaci;
 • vzdělávání po jeho zjištění by mělo být okamžitě odstraněno; Odborníci ospravedlňují svůj názor na potřebu radikálního léčení skutečností, že papilomy jsou často lokalizovány na místech, kde jsou snadno poraněni a představují riziko krvácení, šíření procesu nebo malignity.

Většina odborníků považuje za možné zahájit komplexní léčbu onemocnění u jediných papilomů konzervativní metoda: použití imunomodulátorů a vitaminových přípravků. Konzervativní léčba zahrnuje také topickou aplikaci masti a lotiony. U mírných případů papilomatózy může vzniknout po normalizaci imunitních reakcí.

Antivirová léčiva se používají jako konzervativní léčba. Volba imunomodulátorů, činidel pro lokální léčbu a antivirové léky, jejich dávkování a určení trvání léčby jsou výsadou lékaře.

Ale velmi často konzervativní léčba neposkytuje očekávaný výsledek. Lékaři nabízejí radikální léčbu – odstranění papilomů. Lékaři jednohlasně vyjadřují názor, že odstranění jediného vzdělání bezprostředně po odhalení v případě vytvoření psychologického komplexu u dítěte kvůli změně jeho vzhledu (což je zvláště důležité pro dospívající).

Laryngeální papilomy (dokonce i jednotlivé) jsou také předmětem okamžitého odstranění kvůli nebezpečí komplikací a u kojenců s rizikem nejzávažnějších následků, zadušení (respirace).

Existují různé metody pro odstranění papilomů:

 • okamžité odstranění;
 • kryogestrukce;
 • elektrokoagulace;
 • laserová léčba;
 • radiochirurgie;
 • kauterizace.

Lékař zvolí způsob léčby nezbytný pro dítě individuálně, v závislosti na věku, rozsahu procesu a přítomnosti patologie ze strany jiných orgánů. Po radikálním odstranění formace se provede antivirový postup, aby se zabránilo relapsu.

Každá z těchto metod má své vlastní výhody, indikace a kontraindikace.

V současné době odstraňuje papilomy o tradiční řezbářství se skalpelem u dětí je zřídka používán: u podezřelého maligního procesu a při potřebě histologického vyšetření odstraněné tkáně.

Cryodestruction – nejúčinnější a nejčastěji používanou metodu léčby u dětí. Lékař Cryoapplicator působí na tvorbu 20-30 sekund, papillom je zničen účinkem kapalného dusíku. Výsledná eroze se léčí za 1-2 týdny.

Tato absolutně bezbolestná metoda má několik výhod: během její implementace nevyžaduje anestezii (anestezii); není tam žádný kontakt s krví, a proto není riziko infekce; po uzdravení nezůstane žádná jizva; trvá trochu času. Zvláště užitečné pro léčbu dětí předškolního věku.

Elektrokoagulace – odstranění papilomů za použití vysokofrekvenčního proudu. Zničení tvorby se objevuje při působení vysoké teploty v samotném nádorovém tkáni. Nevýhodou metody je její výrazná bolest a dlouhá doba hojení rány.

Laserová léčba – vysoce účinný způsob odstranění nádoru v jakékoli hloubce a jakékoli velikosti. Odstranění pod lokální anestezií. Současně s odstraněním papilomu laser zastaví krvácení. Prakticky žádné komplikace.

Nevýhodou metody je tvorba jizev po odstranění a možnost použití pouze se speciálním vybavením a vyškoleným odborníkem. Kontraindikace pro léčbu laserem jsou chronické onemocnění ledvin, srdce, zažívacího traktu, fotosenzitivity (přecitlivělost na ultrafialové paprsky) a kožních zánětlivých onemocnění.

Radiosurgery, nebo radionoidy: jediná dávka papilomové tkáně s vysokým dávkováním ionizujícího záření. Rychlá a bezbolestná metoda odstranění papilomů. Může být použita s velikostí novotvarů, která není větší než 3 cm.

Moxibustion – zničení papilomu použitím speciální směsi anorganických a organických kyselin na něm. Metoda je bolestivá, s dlouhou léčebnou dobou a zanechává jizvy.

Prevence

Vzhledem k širokému rozšíření lidského papilomaviru je obtížné se vyhnout infekci. Ale péče o zdraví dítěte je možné a nutné vyloučit klinické projevy nemoci.

Udržování imunity je podporováno každodenními procházky na čerstvém vzduchu a správnou výživou (minimální rychlostí a čipy, více zeleniny a ovoce) a odstranění stresu.

Je třeba sledovat stav rukou dítěte, naučit dítě pravidelně umývat a důkladně jej otřít po umytí. V horké sezóně často otřete tvář, krk a ruce antibakteriálními vlhkými ubrousky. Nedovolte pokožce uschnout ruce a poškrábání a oděrky by měly být ošetřeny antiseptiky včas a ošetřovány (aby nedošlo k vniknutí viru do těla).

Dítě má na tváři papilom

Samozřejmě, kvůli prevenci intrauterinní infekce plodu, musí žena podstoupit plné vyšetření a léčbu před plánovaným těhotenstvím (v případě nosiče viru papillomaviru).

Resume pro rodiče

Papilomatóza je rozšířené onemocnění kůže a sliznic, takže není potřeba paniku při zjišťování bradavic nebo jiných formací na kůži dítěte. Měli byste se obrátit na svého lékaře, který vám pomůže porozumět příčině výskytu a informovat o možných způsobech léčby.

Ignorovat vzhled papilomů a nechodit k lékaři by také nemělo být vzhledem k možnosti jejich znovuzrození. Ze stejného důvodu byste se s dítětem neměli snažit léčit sami.

Tím, že udržíte normální imunitu u dítěte a pokud je to možné, aniž byste ho vystavili stresu, můžete se této nemoci nebo její recidivě vyhnout.

Který doktor se má kontaktovat

Při vzhledu jakékoliv formace na kůži dítěte musíte kontaktovat dermatologa. Navíc budete možná muset vyšetřit chirurg, imunolog, onkolog.

Co dělat, pokud dítě má papilomy?

 • Příčiny a typy
 • Symptomy
 • Léčba

Rostoucí tělo dítěte je vystaveno vlivu mnoha negativních endogenních a exogenních faktorů, v souvislosti s nimiž se rozvíjí řada nemocí vnitřních orgánů a kůže. Lidský papilomavirus může také mít negativní vliv na tělo, dítě se s ním infikuje po kontaktu s nemocnou osobou nebo asymptomatickým nosičem. Pod vlivem viru se objevují papilomy dítěte, jejichž lokalizací může být obličej, ruce, chodidla, ve vzácných případech další povrch těla.

Papilomy se objevují na těle v jakémkoli věku, nejčastěji děti navštěvující veřejné instituce, jako jsou mateřské školy, školky, školy, bazény, lázně jsou náchylné k této nemoci. To je způsobeno obrovským počtem kontaktů, diagnostika papillomatózy se většinou provádí u dětí s oslabenou imunitou, kteří trpí onemocněním gastrointestinálního traktu a trpí různými typy alergických reakcí.

Příčiny a typy

Hlavním důvodem vzniku nových formací na těle dítěte je virus, od okamžiku infekce až po jeho kožní projev může trvat poměrně dlouhá doba, někdy se počítá po celé roky. Přispějte k projevu viru na kožní nestabilitu imunitního systému, trávicí problémy, alergie. Všechny tyto podmínky neumožňují tělu hodit veškerou svou sílu proti patogenu, čímž vytváří ideální podmínky pro jeho projev. Nové nárůsty se mohou objevit po jednom nebo jako celá skupina, v závislosti na místě lokalizace a vzhledu jsou rozděleny do několika typů:

Foto projevy HPV u dítěte na rtu

 1. Vulgar – malé zaoblené útvary, povrch těchto bradavic je pokryt vrstvou keratinizované kůže. Papilom je umístěn na jakékoli části těla, ale jejich rodiče si stále častěji všimnou, že jsou na zadní straně rukou a na hýždě.
 2. Ploché papilomy vypadají jako malé převýšení nad kůží stejné barvy jako ona. U kojenců mohou ploché bradavice vyvolat svědění, což vede k podráždění a zánětu oblasti kůže, která se účastní patologického procesu.
 3. Plantární papilom – jméno samotné říká o místě lokalizace. Plantární bradavice jsou husté na dotek, malé rány, jejich barva je srovnatelná s celou nohou nebo může být nažloutlá. Papilomy na podrážce se musí odlišit od suchých kuřat, protože onemocnění mají velmi podobný vzhled. S papilomem uvnitř formace vidíte malé tmavé skvrny, v suché kukuřici to neudělají.
 4. Na obličeji, na povrchu krku, pod paží, v tlucích záhybech a v jejich blízkosti se vytvářejí vláknité malé papilomy. Neoplazmy vypadají jako malé papily fixované na povrchu pokožky pomocí tenké nohy, na konci se mohou poněkud rozšiřovat. Obvyklá barva vláknitých bradavic se neliší od hlavního tónu, může být růžová. Malé malé bradavky se mohou od sebe oddělit, když se otírají oblečením, v takovém případě se na povrchu kůže objeví kapičky krve.
 5. Laryngeální papillomatóza u dětí je vážným onemocněním, které vzniká v důsledku vývoje viru hluboko v orgánu. Oblíbená lokalizace papilomů je glottis, způsobuje porušení řeči a dýchání. Při spojování s respiračním onemocněním dochází k dalšímu otokům stěn hrdla, v důsledku čehož dítě má potíže s dýcháním av nejtěžších případech udušení.
 6. Epitelová hyperplasie je dalším podtypem papilomatózy, který se vyvíjí na sliznicích úst – jazyka, oblohy, vnitřního povrchu líc. Papilomy vypadají jako malé vlákna. Tento typ může dítě přinést nepohodlí, léčba takových papilomů by měla být provedena co nejdříve.
 7. Warty dysplasie se objeví červenohnědé drsné skvrny na rukou a nohou dítěte. Tato forma onemocnění je velmi vzácná, ale v některých případech může vést k malignímu průběhu.

Virus papillomatózy může být získán nebo vrozený, papilom v novorozenci se ve většině případů vyvine, pokud je jeho matka nosičem nebo má onemocnění. V době průchodu kanálem narození vnikne virus do těla dítěte a začíná jeho negativní práci. Papilomatóza v hrtanu je typická pro děti prvního měsíce života, takže očekávaná matka by se měla starat o dobré zdraví svého dítěte předem a podniknout kroky před porodem, aby rehabilitovala chronické ložiska infekce.

Pokud máte podezření na toto onemocnění, musíte navštívit pediatra, který provede rozsáhlé vyšetření těla, provede testy a zjistí provokující příčinu. Opakovaně se vyskytující bradavice u dítěte mohou signalizovat poruchu ve vnitřním systému těla a rodiče, kteří budou včas pozorovat projev viru, budou schopni zachránit své dítě před vážnějšími problémy a nemocemi.

Foto papillom hrtanu

Papilom na těle se může objevit zcela neočekávaně jak pro dítě, tak pro jeho rodiče. Jednotlivé útvary ve vzdálených místech těla se nalézají náhodou. Papillomus obvykle nezpůsobuje velké obavy, ale vzhledem k tomu, že děti mají tendenci poškrábat a poškrábat, může se dostat a infikovat. Po odstranění kožního růstu může dojít v závislosti na jeho velikosti k mírnému krvácení. Samotné rozbití je naprosto nemožné, taková manipulace hrozí zánětem a šířením viru v těle, což se projeví ještě více nových formací.

Papilomy v konečníku av záhybech záhybů, které se vyskytují u dítěte, mohou být podrážděny tělními tekutinami, což vede k jejich vředu. Proto, když jsou tyto formace nalezeny, je nutné věnovat čas pečlivé a konstantní hygieně pohlavních orgánů.

Většina lékařů má tendenci mít názor, že jednotlivé papilomy nevyžadují použití metod operačního vlivu na vzdělávání. Pro jejich léčbu jsou předepisovány látky zlepšující imunitu a komplexy vitamínů. Tento režim léčby vede k očekávanému pozitivnímu výsledku u mírných případů papilomatózy.

Musí být odstraněny více útvarů na těle, náchylných k neustálému růstu. K těmto účelům se používá kryodestrukce, elektrokoagulace, laserová léčba a chirurgická intervence. Každá taková technika má své vlastní indikace a kontraindikace. Lékař zvolí metodu podle věku dítěte, stavu celé kůže, přítomnosti dalších onemocnění. Po odstranění je předepsána antivirová léčba, je nutné zabránit opakování onemocnění.

Jednotlivé útvary se odstraní bezprostředně po diagnóze v případech negativního vnímání změněného vzhledu dítěte, zejména u dospívajících. Léčba okamžitě po detekci vyžaduje laryngeální papillomatózu, protože tato forma onemocnění hrozí vznikem mnoha komplikací a u velmi malých dětí může vést k závažnému následku – zástavě dýchání.

Dítě má na tváři papilom
Dítě má na tváři papilom

Leave a Reply

Jak odstranit papilomy a bradavice po 2 týdnech?

Jak rychle a nevratně vyloučit riziko rakoviny způsobené papilomavirem?

Další informace…