Mají křeček v papilomovém uchu

Mají křeček v papilomovém uchu

Obsah článku:

Mají křeček v papilomovém uchu

Nové nárůsty u křečků

Rakovina křečka je onemocnění, které poskytuje majiteli zvířat úzkost a vzrušení. Hlodavci jsou jedním z nejběžnějších mazlíčků společně s kočkami a psy. Ale skutečnost, že jsou menší, neznamená, že vyžadují menší pozornost. Rozhodnete-li se získat toto zvíře, nezapomeňte, že jeho tělo je spíše slabé, je snadným cílem pro všechny druhy infekcí a nemocí.

Obsah článku

Onemocnění podobné novotvarům

Pokud narazíte na nádor v domácím zvířeti, může to být:

  • zánětlivého procesu v mízních uzlinách;
  • absces;
  • benigní nebo maligní novotvar.

Někdy se do těla zvířete dostane infekce, do práce se podílejí lymfatické uzliny. Když se na jednu z nich zvýší zatížení, zvyšuje se. V pokročilých případech začíná absces.

Navíc k poškození lymfatických uzlin může dojít k abscesům v důsledku poranění, které narušuje integritu pokožky. Například s ostrým předmětem a infekcí v ráně. Absces – purulentní dutina vzniklá zánětem v tkáních a vstupem pyogenní mikroflóry. Absces se vyznačuje zčervenání kůže, jeho otoky a napětí. Při snímání abscesu je jasně vidět kolísání (přetečení tekutiny). Vzdělání je husté na dotek, bolestivé pocity. Není odstraněn, ale je otevřen a dezinfikován.

Benígní a maligní nádory

Mnoho nemocí je neodmyslitelné nejen pro lidi, ale i pro zvířata. Časté onemocnění u zvířat obecně a zejména u křečků jsou novotvary. Hlavním příznakem výskytu je výskyt různých otoků v různých částech těla, které se liší v hustotě. Nádory u křečků jsou rozděleny do:

Benígní jsou charakterizovány skutečností, že když se stlačují, budou se pohybovat pod kůží, což znamená, že se uvolňují do tkání a v důsledku toho mohou být odstraněny. Obvykle jsou nejčastějšími povrchovými novotvary lipomy – nádory z tukové tkáně, které nemají tendenci k maligní degeneraci.

Lipomy nezpůsobují domácím zvířatům žádné obtíže, s výjimkou případů komprese nervových zakončení. Pokud lipom neobtěžuje zvíře, obvykle se neodstraní.

Symptomy maligních nádorů se ve většině případů projevují příliš pozdě, když se jim podařilo zasáhnout tkáň, jít do sousedních orgánů. V tomto případě jsou hlodavci nejčastěji spát. Často se objevují nádory křečků ve stáří, ženy jsou mnohem náchylnější k tomuto onemocnění než muži.

Léčba nádorů

Pokud zvíře nepociťuje nepříjemné pocity, bolesti, jak je zřejmé z jeho pozměněného chování (ztráta chuti k jídlu, těžké pití, pasivita), může se novotvar nechat bez lékařského zásahu, zvířata mohou žít po dlouhou dobu po nástupu nádoru. Je třeba si uvědomit, že pokud se nádor objevil na nepřístupném místě, nemusí být vůbec možné jej odstranit. Především se ujistěte, že je to opravdu nemoc, a nikoliv sexuální znaky nebo vonné žlázy zvířete. Pokud je zánět lymfatické uzliny, absces, pak je předepsán průběh antibiotik. V jiných případech jsou novotvary chirurgicky odstraněny.

Uvědomte si, že většina léků užívaných pro člověka buď nevyhovuje hlodavcům, ani nevyžaduje nejdůkladnější výběr a výpočet dávky.

Pokud hodnotíte život svého mazlíčka, kontaktujte odborníka-ratologist. Není-li ve městě žádný ratolog, kvalifikovaný veterinární lékař bude v případě potřeby moci vybrat vhodnou léčbu.

Nádory jsou často zaměňovány s jinými nemocemi. Než začnete paniku, ujistěte se, že je to opravdu novotvar.

Myšlenky na toto onemocnění se objevují, i když si majitel uvědomí, že křeček má tvář. Tento fenomén se často nesouvisí s rakovinou, protože křeček se snažil strčit ostrý předmět do úst, poškrábal dutinu úst zevnitř nebo skutečnost, že za jeho tváří bylo přilepené jídlo. Onemocnění se nazývá zánět svalů na tváři a nemá nic společného s onkologií. Pokud však nepoužijete pomoc veterináře včas nebo se pokusíte zasáhnout sami, nemoc může být fatální. V každém případě, pokud zdravotní stav křečka vyvolává obavy, poraďte se s odborníkem, doktor bude schopen správně určit příčinu onemocnění, předepsat odpovídající léčbu. Pamatujte, že život malého hlodavce závisí na vaší péči a obavě o vašeho mazlíčka.

Nádory u křečků

Nové nárůsty u křečků

Vzhledem k tématu onemocnění křečků jsme obecně zmínili novotvary a nádory těchto zvířat. Ale vzrůstající výskyt vašich hovorů o tom, že křeček na žaludku, na tváři, na noze tvořil nádor, nás tlačil, abychom tento problém více popsali.

Tento článek bude užitečný nejen pro ty, kteří se s tímto problémem setkali již dříve, ale pro všechny křečci, podle veterinárních statistik, 10 křečků starších jednoho roku je diagnostikováno s nádory a novotvary. A ne vždy děti mohou zachránit …

Typy nádorů křečků

Novotvary u křečků mohou mít velmi odlišnou povahu a typ. Nejprve jsou rozděleny na maligní a benigní.
zpět na obsah ↑

Benígní nádory u hlodavců

V tomto případě je struktura tkání novotvaru velmi podobná struktuře tkání, na kterých nádor roste. Výskyt benigního nádoru může nastat v důsledku traumatu, zánětu, poruchy, podvýživy. Naučte se, jak krmit křeček.
zpět na obsah ↑

Maligní nádory u hlodavců

Ale zhoubným nádorem jsou již regenerované buňky těla. Takové nádory rostou velmi rychle. A když o nich mluvíme, pak bohužel máme na mysli rakovinové nádory, sarkomy, karcinomy a další typy nádorů, které pronikají různými směry do okolní tkáně. Dokonce i lidská medicína není schopna porazit tohoto nepřítele, veterinární medicínu, bohužel také. Obtížnost léčby spočívá ve skutečnosti, že maligní novotvary nemají kapsle a poskytují metastázy, tj. Buňky s proudem lymfy a krve se přenášejí z místa růstu nádoru v celém těle hlodavce a novotvary se objevují v jiných částech zvířete. Křeček ztrácí chuť k jídlu, může z něj vyplynout nepříjemný zápach, stane se pasivní, má zažívací potíže.
zpět na obsah ↑

Časté novotvary u křečků

Papilomy u křečků

V této poloze je nejlepší vyšetřit břicho křečka.

A i když v standardním chápání papilomu, hustých novotvarů různých velikostí, mohou mít dokonce tenké nohy a vypadají jako bradavice, jsou také charakteristické pro hlodavce a jsou označovány jako benigní typy nádorů. To je jen, vzhled papillomů může … virus. Křeček se může nakazit virem v důsledku kontaktu s nemocným příbuzným, pokud je kůže poškozena, po hmyzu. Nemoc se okamžitě nezobrazuje, trvá to od 1 do 3 měsíců. Takže zpočátku můžete přinést infikované zvíře z prodejny zvířat.

Po průniku kůže hlodavce způsobuje virus zvýšený růst epitelu – kožní vrstvy, kde jsou buňky pokrývající pokožku křečka blízko. Virus proniká do pojivové tkáně a vyvolává proliferaci buněk. Majitelé si všimnou, že jejich mazlíčci mají hrubší kůži než obvykle v oblasti krku a ramen. Ale už po 4-5 dnech se objeví drobné hrbolky (pokud tlačíte vlnu), rozšiřují se, mohou se vzájemně sloučit a přeměnit se na keratinizované bradavice. Mohou být až do několika centimetrů na šířku a stoupají nad kůži až o 1 centimetr. Tam, kde se papilomy pevně roztavily, dochází k nekróze kůže. Nicméně, i přes takové silné vnější změny, virus nemá velký vliv na celkový stav křečka, je stále aktivní, hraje, jí a spí. Ale onemocnění musí být léčeno.

Samozřejmě, že je lepší kontaktovat veterinární specialistu, jehož specifičnost je léčba hlodavců. Dokonce i bez testování, ve vzhledu kůže křečka, bude schopen zjistit, zda je to papilom nebo ne.

Poté bude léčba předepsána v závislosti na závažnosti a stupni onemocnění. Léčba papilomů u křečků zpravidla zahrnuje aplikaci speciální pasty na poškozenou kůži. Obvaz nebo límec se položí na pastu tak, aby hlodavec nemohl olizovat pastu.

Často samotní veterináři radí vlastníkům svých pacientů jinou cestu. Připravte odvar z bramborového peelingu a ošetřete poškozený povrch kůže. Tento způsob léčby je zvláště účinný u papilomů na tenkých nohou s malou oblastí růstu. Z bramborového vývaru dobře vysuší a vypadne. Můžete je také namazat pomocí džusu kořenové šťávy, česneku nebo celandinu.

Pokud má veterinární klinika speciální vakcínu připravenou z tkání takových nádorů, můžete vstoupit do hlodavce i do ní.

Rodentový osteosarkom

V důsledku požití hlodavce onkogenního viru je jeden z končetin postižen chorým křečkem. Začíná mu lehce pohlcovat, zatímco samotná noha se zduří a otekne. Když je onemocnění pokročilejší, může být edém velmi velký, dokonce se rozšíří na tělo zvířete. Končetina již není viditelná, je skrytá pod otoky a otoky. Nejčastěji zemřou křečci, protože léčba osteosarkomu není pro ně vyvíjena a velmi malé procento přežití.
zpět na obsah ↑

Primární nádory u křečků

Tyto nádory se nacházejí na břicho křečka a mohou být jak benigní, tak maligní. Veterinární statistika to říká

až 94% případů odvolání na nádory v břiše je spojeno s nádory prsu a ve většině případů jsou benigní.

Navzdory tomu však musí být stále odstraněny, protože v budoucnosti se buňky nádorů mohou znovu zrodit. Je velmi obtížné najít specialisty, kteří budou provádět operaci křečka, proto nejčastěji hlodavci nadále žijí s nádorem. Lékařské ošetření a vnější komprese, masti – v tomto případě jsou neúčinné.
zpět na obsah ↑

Co když najdeš nádor křečka?

Pokud je podezření na nádor, kontaktujte veterináře.

Pokud zjistíte, že se na těle křečka, na obličeji nebo na jeho končetinách vytvořil nádor – těsnění – neměli byste odložit návštěvu veterináře v zadní skříňce.

Vzhledem k slabému organismu těchto bytostí, jejich malé velikosti a agresivitě virů není těžké odhadnout, že choroby křečků jsou přechodné povahy, a dokonce i v případě benigního nádoru může být někdy příliš pozdě, než něco změnit.

Špecialista prohlédne váš mazlíček, v případě potřeby provede testy a diagnostikuje. V závislosti na něm bude léčba předepsána.

Snažit se sami zacházet s nádorem není dobré rozhodnutí. Můžete to zvážit pouze tehdy, pokud neexistuje možnost kontaktovat veterináře nebo neexistují odborníci s potřebnou kvalifikací. Často se takové malé pacienty prostě odmítají léčit, ale stojí za to.

Léčba může zahrnovat užívání antibiotik, virových léků, použití vnějších látek, ale musí být předepsáno veterinárním lékařem.

Pozitivní video o hlodavcích, které vás rozveselí

Dnes jsme zkoumali typy nádorů u křečků a nejčastější nemoci spojené s novotvary. Doufáme, že nebudete muset čelit těmto onemocněním. Nicméně, čím starší je vaše zvíře – tím je pravděpodobnější, že dostanete nádor a měli byste být připraveni na něj.

Máte-li jakékoli dotazy k tomuto tématu – zeptejte se, dejte nám s sebou své příběhy a samozřejmě i fotografie vašich hlodavců. Můžete je zveřejnit v naší skupině Vkontakte.

Čekáme na vaše připomínky a připomínky, připojte se k naší skupině VKontakte!

Hamster tumor – co to může být a co dělat?

Tělo křečka je poměrně křehké a je vystaveno působení různých infekcí a dalších onemocnění, jejichž příčiny nemusí být zjištěny.

Když majitel odhalí nádor v jeho domácím zvířeti, nemůže to být jen rozrušený a ne ostražitý. Obvykle se nejčastěji nacházejí kolem krku, břicha, zad, boku, tlapky … Konzistence může být měkká a tvrdá, bolestivá pro křeček a bezbolestná.

Co to může být a jaké jsou důvody

Vzhledem k tomu, že pro přesné stanovení diagnózy je nutná inspekce veterinárního lékaře, která je v článku nejčastější:

  • Zánět lymfatických uzlin / uzlin
  • Absces
  • Benígní nebo maligní nádor

Zánět lymfatických uzlin

Příznaky mohou být jak bolestivé, tak bezbolestné, často pevné. Ve skutečnosti je fakt, že jeho nárůst naznačuje přítomnost zdroje infekce v těle, v oblasti, kde je uzel umístěn. Lymfatické uzliny slouží jako “kontrolní body” v těle, kde jsou neutralizovány různé mikroby, atd. Když se v uzlu vyskytne velké zatížení, zvyšuje se a může se dokonce zapálit. V těžkých případech může dojít k abscesu.

Abscesy u křečků

Absces je při vzniku zánětlivé hnisavé dutiny. Kůže kolem, zpravidla zapálená (zarudnutí), bolestivá na dotek. Zpočátku je nádor tvrdý, později, když je hnis vytvořen – měkký. Můžete pozorovat příznaky kolísání – když se trochu dotknete jedné strany, obsah se přesune k druhému (jako kapalina uvnitř).

Neoplazma

Zřídka, ale stále existují novotvary. Vznikají proto, že nějaká buňka v těle způsobila “selhání”, z nějakého důvodu nezměnila imunitní systém (ve stejné lymfatické uzlině) a začala množit bez kontroly a tvořit nádor.

Léčba nádorů křečka

Léčba, zejména v druhém a třetím případě, je chirurgická. Zvláště pokud jde o trpasličí křečci, většina veterinářů často odmítá operaci a neexistuje záruka, že křehký organismus může podstoupit takové ošetření.

V případě vzniku zánětu lymfatických uzlin jsou antibiotiky základem léčby.

Ušní nádory

Ušní nádory – benigní a maligní novotvary lokalizované hlavně ve strukturách vnějšího a středního ucha. Ušní nádor se projevuje různými příznaky, které závisí na jeho typu, umístění a prevalenci. Hlavní jsou: bolesti uší, ztráta sluchu, purulentní krvavý výtok z ucha, ušní šum, vestibulární poruchy, paréza nervového obličeje. U nádorů v uších se diagnostikuje otoskopie, rentgenové, CT a MRI studie, audiometrie, biopsie a histologické vyšetření nádorové tkáně. Chirurgické odstranění je primární léčbou nádorů uší. V případě zhoubného nádoru se dodatečně aplikuje chemoterapie a záření.

Mají křeček v papilomovém uchu

Ušní nádory

U nádorů uší se vyskytují hlavně lidé středního a starého věku, ačkoli některé nádory (například sarkom) jsou pozorovány převážně v dětství. Ženy a muži jsou postiženi nádorem uší stejnou frekvencí. Jedinou výjimkou je rakovina vaječníků, která se u mužů vyskytuje čtyřikrát častěji než u žen. Nejčastěji se objevuje nádor ucha v uších a ušních kanálech, mnohem méně často ve strukturách středního ucha. Nádory vnitřního ucha jsou kazuistické případy a jsou zastoupeny hlavně metastatickými lézemi.

Příčiny nádorů uší

Vznik benigního nádoru v uchu je způsoben přeludem a reprodukcí buněk jednoho nebo jiného konstrukčního prvku vnějšího nebo středního ucha (kůže, subkutánní tukové tkáně, chrupavky, kosti, cévní stěny, nervové pochvy) pod vlivem provokativních faktorů. Maligní nádory uší se vyvíjejí v důsledku maligní metaplazie těchto prvků a mohou být způsobeny degenerací benigního nádoru ucha.

Faktory, které vyvolávají růst ucha v otolaryngologii, zahrnují: akutní nebo chronické radioaktivní účinky, nadměrné ultrafialové záření, poranění uší, chronické zánětlivé onemocnění ucha. Podle některých údajů je až 80% zhoubných nádorů v uchu způsobeno předchozími onemocněními. U vnějšího ucha se jedná o psoriázu, ekzém, systémový lupus erythematosus, vyskytující se s aurikulárními lézemi; cévní změny po utrpení vnějších otitis. Pro středního ucha – chronický zánět středního ucha, adhezivní otitis media, chronická epitimpanitida. Opakované hašení granulátů s roztokem dusičnanu stříbrného může přispět k vzniku nádoru ucha. V některých případech se maligní nádor v uchu rozvíjí z mezenchymální tkáně, která zůstává u novorozence v bubnovaném prostoru.

Benígní nádor ucha

Symptomy benigního nádoru ucha

Benígní nádor uší může být reprezentován fibromem, lipomem, papilomem, ateromem, chondromem, osteomem, nevusem, glomusovým nádorem, neurinomem, hemangiomem. Ve většině případů je umístěn ve vnějším uchu. Ušní nádor, který se nachází na ušní straně, je obvykle charakterizován pomalým růstem, dlouhým asymptomatickým průběhem. Bolestivý syndrom může být doprovázen pouze nádory uší, které se nacházejí na horním okraji zvlnění očních víček, protože tato oblast je velmi citlivá. Nádory uší, lokalizované v externím sluchovém kanálu, zablokují lumen a vedou k porušení zvukové vodivosti s vývojem vodivé ztráty sluchu. Pokud se ušní nádor nachází v blízkosti ušní bubliny, pak může při růstu působit tlak, což je doprovázeno výskytem hluku v uchu a výrazným snížením sluchu.

Beníné nádory uší, umístěné ve středním uchu, jsou velmi vzácné. Zvyšující se rozměry začínají tlačit na ušní bubínek a omezovat pohyb sluchových ossicles, což je doprovázeno stálým hlukem v uchu a vodivým typem ztráty sluchu. Z tumanové dutiny může nádor ucha vyvinout tlak na prahu labyrintu a způsobit vestibulární poruchy, které se projevují záchvaty systémového vertiga, poruch rovnováhy a koordinace, výskyt nystagu a autonomní dysfunkce. Šíření nádorů uší v oblasti jugulární žíly Lukavitsa je doprovázeno výskytem foukacího šumu s pulzujícím charakterem.

Některé benigní nádory uší (hemangiomy, glomusové nádory středního ucha) jsou podmíněně benigní, protože jsou náchylné k rychlému a invaznímu růstu, což vede ke zničení ušní bublinek a stěn tympanické dutiny. Výsledkem je, že nádor klíčí do anatomických struktur přiléhajících k uchu: velké cévy, vnitřní ucho, lebeční dutina. Klinický obraz s takovým nádorem v uchu je podobný symptomům maligního novotvaru. Když je ušní bubeník zničen, objevují se během zkoumání sluchového kanálu nádorové masy, od ucha se začíná vykroutit krvácení. Při klíčení nádorů uší v sluchové trubici a nosohltanu je pozorován vzorek charakteristický pro benigní faryngální nádor. Rozptýlení nádoru uší v zadní kraniální fosfii vede k poruše kraniálních nervů IX, X, XI s vývojem neuropatické parézy hrtanu, narušením phonation a polykání.

Diagnóza benigního nádoru ucha

Diagnóza nádoru ucha umístěného na ušní straně je prováděna otolaryngologem spolu s dermatologem a dermatologem. K určení prevalence nádorů uší v tomto případě použijte dermatoskopii a ultrazvuk nádoru. Studium pigmentových formací se provádí pomocí siaskopie. Může být provedeno cytologické vyšetření nátěru na povrchu nádoru ucha.

V průběhu otoskopie jsou diagnostikovány nádory uší, lokalizované v ušním kanálu. U případů nádorů uší v dutině bubliny se otoskopie odhaluje vyklenutí ušní bublinek s hemangiomem a průsvitnost je pozorována přes ušní bubeník, aby se vytvořila modravá nebo červená barva. K určení prevalence nádoru ucha se provádí faryngoskopie a mikro laryngoskopie.

Radiografie a CT lebky v oblasti temporální kosti se společným benigním nádorem v uchu mohou detekovat zničení kostních stěn bubínkové dutiny. V diagnostice hemangiomů byla použita angiografie a MRI angiografie mozku.

Při pacientech s nádorem v uchu se zjišťuje sluchový test (audiometrie, sluchový test s ladičkou, prahová audiometrie), zjištěný vodivý typ ztráty sluchu. S rozšířením nádoru ve struktuře bludiště se určuje smíšený typ ztráty sluchu. Měření akustické impedance pro nádor ve středním uchu odhaluje porušení mobility sluchových ossicles. Porušení zjištěná během otoakustické emise naznačují zapojení do procesu vnitřního ucha.

Biopsie benigního nádoru ucha je nezbytná v případě jeho rozšířené povahy a obtížné diagnostiky. Častěji se histologický výzkum provádí na materiálu získaném při odstraňování vzdělání.

Diferenciální diagnóza benigního nádoru ucha by se měla provádět se zhoubnými nádory (melanom, bazocelulární karcinom, rakovina kůže) a cizí těla ucha. Ušní tumor nacházející se v bubínkové dutině by měl být odlišován od cholesteatomu, otitis media, labyrinthitidy, Meniereovy choroby a kochleární neuritidy.

Léčba benigního nádoru ucha

Benígní nádor vnějšího ucha musí být odstraněn pro kosmetické účely nebo pokud jde o prevenci malignity, a pokud je umístěn ve vnějším sluchovém kanálu. Chcete-li jej odstranit, spolu s chirurgickou excizií, odstraněním laserem, metodou rádiových vln nebo krystodělností lze použít. Odstranění hemangiomů je nebezpečné kvůli masivnímu krvácení, proto se k tomuto nádoru ucha obvykle používá elektrokoagulace. Společný cévní nádor ucha se odstraní v několika stadiích, předcházejících skleroterapií, ligací vnější karotidové arterie a radioterapií.

Většina benigních nádorů středního ucha je chirurgicky odstraněna z důvodu poruchy sluchu, ke které dochází, a pravděpodobnosti jejich zhoubné degenerace. Výjimkou jsou osteomy, které se vyznačují velmi pomalým vývojem a schopností nezávisle zastavit růst nádoru. Jejich odstranění se provádí pouze v případě výskytu funkčních poruch ze strany sluchového nebo vestibulárního aparátu. Pokud se nádor ucha nerozšiřuje za tympan, pak se jeho odstranění provádí tympanotomií nebo atico-antrotomií. Pro nádory zasahující do ušního kanálu se používá mastoidotomie.

Maligní nádor uší

Typy maligních nádorů uší

Maligní nádor uší může mít primární a sekundární (metastatický) charakter. Makroskopicky se jedná o 3 odrůdy: infiltrační, ulcerativní a solitární vegetativní. Podle histologické struktury jsou maligní nádory uší nejčastěji reprezentovány spinocelulárním epiteliomem, méně často bazaliomem a extrémně zřídka sarkomem.

Spinocelulární epiteliom charakterizovaný rychlým růstem. Když je umístěn na ušní části, vypadá to jako bradavice se širokým dnem, krvácející při nejmenším zranění. Když je umístěn v ušním kanálu, tento nádor může být ve formě jediného vývoje nebo eroze v podobě ledviny, stejně jako difúzního procesu, který zachycuje celý zvukovod.

Basalioma ucho charakterizované pomalejším růstem a pozdními metastázami. Pokud je tento nádor ucha umístěn na ušní trubici, pak se objevuje vřed nebo plochá, jizva podobná forma. Lokalizace bazocelulárního karcinomu v místě fixace ušní trubice na lebku může vést k její částečné nebo úplné amputaci.

Sarkom ušní trubice má pomalý tok a nakonec vředy. Sarkom ušního kanálu, na druhé straně, rychle roste a rychle se rozšiřuje do středního ucha.

Symptomy maligních nádorů uší

V klinickém obrazu maligního nádoru vnějšího ucha je nejprve syndrom bolesti. Bolest má spalující, pečující charakter a připomíná bolest spáleniny. Na začátku se vyskytuje pouze periodicky, pak se stává konstantní a později se projevuje formou paroxysmu. Maligní nádor uší je doprovázen trvalým zvyšováním intenzity syndromu bolesti. V chrámu je ozářeno bolest. Pacient se zhoubným nádorem v uchu má hnisavý krvavý výtok z ucha. Pokud nádor ucha uzavře sluchový meatus, dochází k vodivé ztrátě sluchu.

Zhoubný nádor ucha, lokalizovaný v tympanické dutině, napodobuje obraz chronické hnisavé otitis media. Je doprovázen tinitusem, progresivní ztrátou sluchu, což vede k úplné hluchotě postiženého ucha ak bolesti. Pouze neobvykle rychlá ztráta sluchu, trvalý a intenzivní syndrom bolesti může vést k myšlence přítomnosti nádoru v uchu. Bolest v maligním nádoru středního ucha má hluboký charakter, je konstantní, zesílí se v noci a může se projevit jako bolestivé bolestivé paroxysmy. Dokonce i při bohatém výtoku z ucha se syndrom bolesti nezmenšuje, jako u otitis, ale i nadále stále roste.

Šíření maligního nádoru v uchu do oblasti oken, které sdělují střední ucho vnitřními vodiči, vede k výskytu vestibulárních poruch a smíšené povaze ztráty sluchu. Častě rostoucí nádor ucha ničí obličejový kanál a způsobuje periferní parézu nervového obličeje. Typicky je maligní nádor je doprovázena zvýšením ucha a těsnicích regionálních lymfatických uzlin a příušní žlázy, vzhledem k jejich reaktivní zánětu nebo metastáz. Klíčení nádoru se vyskytuje v nosohltanu, ethmoidní kosti, lebeční dutině. Ve druhém případě má vliv především nervové kmeny mostomozzhechkovogo úhel, který se projevuje příznaky neuralgie trojklanného nervu, neuritida predverno-kochleární nervu a centrální obličejové ochrnutí. Další šíření nádoru v mozku vede k vzniku citlivých poruch a motorických poruch, jejichž obraz závisí na lokalizaci nádorového procesu. V některých případech maligní nádor ucha nemá jasné klinické projevy a je detekován pouze během dekontaminační operace u chronického purulentního otitida.

Diagnóza maligních nádorů uší

Nejvíce přístupné pro rozpoznání je zhoubný nádor ucha, který se nachází na oušku. Vzhled formace, její krvácení a hustá adheze k okolním tkáním nám umožňují okamžitě předpokládat maligní povahu nádoru. Konečná diagnóza však může být provedena pouze podle výsledků histologického vyšetření.

Nádory sluchového kanálu jsou diagnostikovány otoskopií, která odhaluje přítomnost omezeného nebo běžného vředu s tmavě červenou barvou. Sledování dna vředu určuje uvolněné tkáně chrupavky nebo hrubý povrch kostí. Mikroskopie pomáhá stanovit prevalenci nádorového procesu ve vnějším uchu. V případě maligních nádorů středního ucha, během otoskopie, může dojít ke změně části ušní bublinek, její prohloubení, roztržení a klíčení nádorem.

Diagnóza nádoru ucha v bubínkové dutině je často obtížná a je možná pouze tehdy, když se šíří do okolních struktur. Je možné podezření na maligní nádor v uchu v počátečním stádiu, pokud je na rentgenu zjištěno značné poškození rentgenovým zářením, které neodpovídá obvyklému průběhu chronického zánětu středního ucha.

Stanovení výskytu nádorů uší se provádí CT skenem lebky, CT vyšetřením a MRI mozku, angiografií, faryngoskopií a dalšími vyšetřeními.

Ušní zhoubný nádor v závislosti na lokalizaci se musí lišit od zevního zvukovodu furunkl a difuzní otitis externa, chronický hnisavý zánět středního ucha, benigní nádory, příušnice, mastoiditidy, specifické granule v systémový lupus erythematodes, syfilidy a tuberkulózy.

Léčba maligních nádorů uší

Zhoubný nádor ucha je přímým indikátorem pro radikální operaci k jeho odstranění. Během chirurgického zákroku se odstraní en bloc všechny infikované nádoru anatomická struktura ucha, na postižené straně se odstraní podčelistních a krční lymfatické uzliny, příušní žlázy. Chirurgická léčba nemůže být provedena s klíčením nádoru v životně důležitých strukturách, přítomností vzdálených metastáz, vážným stavem pacienta.

Radiační a chemoterapeutické metody se také používají při léčbě rakoviny ucha. Mohou být použity jako paliativní terapie neoperovatelného ušní tumoru a jako nedílná součást kombinované terapie prováděné před a po operaci. Symptomatická léčba maligního nádoru ucha zahrnuje intenzivní terapii proti bolesti, detoxikaci, normalizaci stavu kyselé báze, prevenci sekundární infekce.

Prognóza nádorů ušní

Benígní nádor ucha má ve většině případů příznivou prognózu života a zotavení po léčbě. Výjimkou jsou cévní nádory, které klíčí ve významných anatomických strukturách a nejsou včas odstraněny nádory, ve kterých začala maligní transformace.

Zhoubný nádor uší má vždy závažnou prognózu. Omezený nádor ucha s včasným rozpoznáním a odpovídající léčbou může mít příznivý výsledek. Nicméně obtíž spočívá v tom, že diagnóza maligního nádoru uší v počátečním stádiu je velmi obtížná a může být provedena pouze ve vzácných případech. Obvyklý maligní nádor ucha vede ke smrti pacienta z kachexie rakoviny, arrozního krvácení, meningitidy, pneumonie a komplikací centrálního nervového systému.

Mají křeček v papilomovém uchu
Mají křeček v papilomovém uchu

Leave a Reply

Jak odstranit papilomy a bradavice po 2 týdnech?

Jak rychle a nevratně vyloučit riziko rakoviny způsobené papilomavirem?

Další informace…