Pes má na uchu papilom

Pes má na uchu papilom

Obsah článku:

Pes má na uchu papilom

Papilom u psů: příznaky a léčba

[su_spacer size = “0”] Mnoho majitelů si všimne neobvyklých výrůstků ze svých domácích mazlíčků a to je pro ně velice děsivé. Ve vzhledu nejsou papilomy a pravda příliš příjemné, ale nebojte se, protože jsou benigní novotvary.

Co je virus psích papillomů?

Papilom u psů je onemocnění, které lze přenášet z jednoho zvířete na druhé. Venku je tento růst něco podobně jako květenství květáku. Pokud je bradavice zraněna, začne se krvácet.

Tyto novotvary mohou růst jak přeplněné, tak odděleně. Papilomy jsou nebezpečné pouze tehdy, pokud brání procesu konzumace jídla, protože pak pes bude jíst špatně a hodně zhubnout. Bradavice obvykle rostou v citlivých místech: nos, rty, dásně, oční víčka.

Tento virus se může objevit u každého psa s oslabeným imunitním systémem, ale nejčastěji se vyskytuje u takových plemen: knírač, kokršpaněl, teriéři.

Příčiny papilomu a rizikové skupiny

Důvod vzniku tohoto onemocnění je jeden – virus se dostal do rány a trhliny přítomné na kůži nebo ústní sliznici. Virus vstupuje do buněk bazální vrstvy a nové buňky se pohybují do epitelu, kde pod vlivem papilomavirového proteinu buňky dále rostou a množí se. V souvislosti s tímto a růst nádorů je tvořen.

Symptomy a průběh onemocnění

Zjistěte nástup papaloomu u psů možné následující příznaky:

 • pes má malou bradavici na rtu, víčku, dásně, ústech, uchu nebo očí, který stále aktivně roste;
 • pokud se neléčí, zvyšuje se počet papilomů, objevují se na nosu, v ústech, na víčkách;
 • v první fázi je bradavice kulatá a hladká, jak se vyvíjí, její povrch se stává drobnější;
 • v pozdních stádiích onemocnění zvíře zažívá nepohodlí, odmítá jíst, protože papilomy aktivně rostou v ústech.

Jak léčit a odstranit papilomy u psů

Léčba onemocnění je poměrně jednoduchá. Doma můžete těsně zabalit bradavku pod kořeny, po několika dnech zmizí nádor a zmizí. Pokud pes nedosáhne jazyka papilomatu, můžete jej jemně namazat šťávou z celandinu.

Pokud je mnoho bradavic, nebo jsou v ústech, veterinární lékař předepíše novokainové injekce 0,5%, což se provede během 3 dnů (dávka se vypočte individuálně). Někteří lékaři cvičí očkování. Za tím účelem vydávají papilomové psy lék, který se zvíře podává dvakrát s přestávkou 10 dnů.

Prevence papilomaviru u psů

Pokud má váš mazlíček papillomatózu, pravděpodobnost opakované infekce je velmi malá, ale stále je lepší dodržovat preventivní opatření:

 • Posílení a zlepšení imunitního systému vašeho zvířete (dlouhé procházky, kvalitní výživa, vitamíny);
 • pokud si u jiného psa všimnete papilom, nedovolte svému zvířeti, protože virus je přenášen přímým kontaktem;
 • pravidelně si prohlédněte své zvíře kvůli růstu, protože nejjednodušší způsob, jak se je zbavit, je v rané fázi vývoje.

Video o papilomu u psů

Zveme vás ke sledování videa, ve kterém se dozvíte jednu z oblíbených metod pro odstranění papilomu u psů.

Příčiny vzniku a léčby papilomu u psů

Lékař zná u 8 psů osm typů papilomaviru. Tyto mikroorganismy způsobují papilomatózu, což je onemocnění, při kterém se na kůži a sliznici vytvářejí papilomy. Některé kmeny viru jsou přenášeny od nemocného jedince k zdravému.

Co to je?

Papilomy jsou jednotlivé neoplasmy různých velikostí. Máte vzhled malých volných bradavic kuželovitého tvaru. Uvnitř jsou pronikány krevními kapiláry, proto jsou snadno poraněni a krvácet.

U mnoha papillomů je diagnostikována papilomatóza. Benígní nádory jsou častější u psů v mladém věku. Novotvary umístěné v ústech zvířete (na jazyku, dásně, rtu, tváři) jsou infekční a mohou být přenášeny jinému člověku. Ve vyšším věku může pes mít na uších, na oku, na víčku, na krku, na nohách papilomy. Jsou hustší, nadržené a nepředstavují nebezpečí pro okolní psy.

Co může pocházet?

Viriony papillomatózy jsou přenášeny kontaktem s nemocným zvířetem. To platí zejména pro chovatelské stanice, kde jsou všichni psi drženi v omezeném prostoru. Kočka může dostat virus přes nesterilní jehly, když je injekčně podán, v oblastech pro pěší chůze, pomocí předmětů obecné péče. Doba inkubace trvá až 2 měsíce.

Kauzální činidlo onemocnění proniká citlivou bazální vrstvou sliznice prostřednictvím drobných poranění a trhlin. V hostitelských buňkách se virus začne aktivně proliferovat a pohybuje se směrem k epiteliálním vrstvám kůže. V průběhu svého života virion hodí do zachycených tkání speciální transformující proteiny. Dávají buňce možnost více dělení a růstu a přeměňují ji na nádor. Výsledkem jsou papilární papilomy, které se objevují na povrchu.

U většiny psů je virus přítomen v těle, ale nezjavuje se. Výstup z latentního stavu může způsobit silný stres, oslabení imunitního systému po užití silných léků.

Symptomy papilomatózy

První projevy viru jsou zaznamenány u psů ne starších 4 let. Papilomy se vyvíjejí na rtech a při absenci léčby se rozšiřují po celé dutině ústní. Možná vzhled nádorů v krku. K identifikaci tohoto onemocnění můžete vidět fotografii v odborné literatuře.

V počátečním stádiu vývoje mají papuly hladký, dokonce růžově zbarvený povrch a zaoblený tvar. V průběhu času se nemocné buňky rozšiřují a vytvářejí velké nerovné “bradavice”. Další vývoj onemocnění je charakterizován výskytem solitárních papilomů na očních víčkách, oční spojce a na kůži psa. V klinické praxi zaznamenávali veterinární lékaři případy lézí sliznice jícnu a kůže kolem nosu.

Při několika vyrážkách v ústech je bolestivé, aby pes žvýkal a pije. Majitel si může všimnout stopy krve na jídle, odmítnutí psa jíst pevné potraviny a ztráta hmotnosti. Když papilomy dosáhnou impozantní velikosti, je pro psa těžké uzavřít čelisti, neoplasmy jsou neustále zraněny a stanou se branou pro proniknutí nových infekcí. Často se papilomatóza komplikuje přidáním bakterií a hub (kandidóza).

U starých a oslabených zvířat se mohou papilomy degenerovat do karcinomu šupinatých buněk – maligního novotvaru.

Co dělat, když pes má papilomy?

V převážné většině případů onemocnění probíhá snadno a končí spontánním zotavením. Pokud se novotvary nerozpustí, ale se rozšíří na povrch sliznic, je nejlepší kontaktovat veterináře. Lékař provede přesnou diagnózu a určí léčbu. Existuje několik způsobů, jak se zbavit této nemoci: od vědecky založené k exotické.

Tradiční medicína

 • Trikrát intravenózní injekce novokainu s koncentrací 0,5%. Dávka se vypočte na základě hmotnosti psa. Injekce jsou nastaveny v intervalu tří dnů;
 • zavedení novokainu do základny papule. Postup je prováděn třikrát s přerušením injekcí za 2-3 dny;
 • jedinou injekcí novokainu do báze papillomu, poté zavedením 10% ester jodoformu;
 • blokování novokainu v jugulárním procesu;
 • podávání imunomodulačních léků;
 • denní tření anti-verucinové pasty k úplnému odmítnutí nádorů;
 • užívání fosprenilu. Jedná se o nový lék, účinný proti většině kmenů viru;
 • imunoparazitické injekce podle schématu v kombinaci s komedonem.

Pokud používáte masti a pasty, je nutné, abyste na psa položili kartonový obojek tak, aby zvíře nemohlo olízat agenta.

Chirurgické odstranění papilomu není vždy vhodné. Dokázala, že radikální opatření přispívají k dalšímu šíření nemoci. Pokud je papilom příliš velký, je obtížné polykat a neumožňuje psovi plně jíst, možná jeho odstranění moderními minimálně invazivními metodami:

 • cryodestruction – vystavení nízkým teplotám. Způsobuje smrt nádorových buněk a odmítnutí papilomu;
 • elektrokoagulace – účinky proudů určité frekvence;
 • odstranění laserem je zaměřené působení zaměřeného laserového paprsku.

Očkování

Vakcína je považována za nejúčinnější léčbu papilomu. Pro jeho výrobu pomocí papilomatózní tkáně odvozené od nemocného psa. Konečný přípravek se podává dvakrát subkutánně s přerušením mezi očkováním po 7-10 dnech. Terapeutický účinek je pozorován po 3 týdnech.

Lidové prostředky

Existují oblíbené recepty, které lze použít při léčbě onemocnění. Jejich použití je opodstatněné v časných stádiích onemocnění, kdy jsou nádory vzácné:

 • obvazování základny papule pomocí plátna, nylonu nebo hedvábí. Umístěte překrývající se bannery předem ošetřené tinktorem jódu. Papilomální buňky ztrácejí svou výživu a umírají;
 • na čerstvých místech třela čerstvá šťáva z rostlina. Pro tření používejte pomerančový džus, který vyčnívá u kořene rostliny. Po čase se povrch papule změní na černou, odřízne se nůžkami a pokračuje v léčbě. Šťásek se třel až do úplného zmizení růstu;
 • pampeliška džus pomáhá vyrovnat se s mladými, právě se objevil papules;
 • tření postižených oblastí česnekem;
 • každý den před spaním dát kapku octa na papilomy (ne více);
 • suchý led může být aplikován každé tři hodiny;
 • čisté bobule popela pomáhají rychle zbavit se papilomů;
 • šťáva z euphorbia a vinné révy způsobuje zatemnění a umírání nádorových buněk.

Je mnohem obtížnější léčit znovuzrozený papilom – fibrosarkom. Tento typ nádoru se častěji nachází na dásněch a sliznicích tváří psa. Fibrosarkom se liší od benigních formací ulcerovaným povrchem a hustotou. Odstraní se excizí, ale po operaci se téměř vždy vyskytnou relapsy.

Důsledky onemocnění

V případě samoléčení se pes stává necitlivým na onemocnění. Ale buňky nemocného zvířete si zachovávají genom viru, což představuje nebezpečí infekce pro oslabené jedince.

Pokud se majitel rozhodne zacházet s vlastním psa, měl by pozorně sledovat dynamiku onemocnění. Pokud léčebné opatření nemají požadovaný účinek, papilomy rostou a infikují nové oblasti, měli byste vyhledat pomoc veterináře. Nebezpečné nádory způsobí, že pes bude mít obavy: pes se bude pokoušet hřebenit nebo hýbat papule. Nepodceňujte jejich sílu při léčbě papilomů, které se nacházejí pod límcem.

S pečlivou pozorností a správným zacházením, papilomy zmizí rychle a už nikdy zvíře nebude rušit.

Bradavice – jak nebezpečné jsou a jak s nimi zacházet

Bradavice jsou jedním z nejčastějších kožních problémů u psů. Nové růsty jsou nejčastější u štěňat a stárnoucích zvířat. Ve většině případů neškodí zdraví a jsou jejich vlastní.

Existují také bradavice, které vyžadují okamžitou léčbu. Co mohou být tyto nádory nebezpečné a jak se s nimi zbavit?

Proč mají psi bradavice

Psí bradavice jsou známkou virové nemoci. Prostřednictvím malých trhlin v kůži a sliznicích psa se může nakazit virem papillomatózy. Nejběžnější infekce se vyskytuje u jiných zvířat. Mísy, hračky a další předměty, se kterými se nemocný pes dostal do styku, mohou být zdrojem infekce.

Bradavice u psů jsou poměrně častým onemocněním.

Poté, co se virus objevil v těle zvířete, mělo by trvat čtyři až osmi týdny, než se choroba projevila. Na pokožce a sliznicích psů se vyskytují hladké formace světle růžové barvy, připomínající akné. V budoucnu mění barvu, velikost a tvar, podobají se lidským bradavicím.

Pozor! Počet bradavic závisí na tom, jak silný je imunitní systém zvířete. Stárnoucí papilomatóza, která postihuje celé tělo a sliznice, se vyskytuje u stárnoucích zvířat.

Máte bradavice od psů

Majitel, který objevil domácí papilom, by se neměl starat o své zdraví. Nemocný pes je nebezpečí pouze pro ostatní zvířata. Lidské papilomaviry a psy jsou od sebe navzájem odlišné, takže majitel nemůže dostat od zvířete.

Je třeba omezit komunikaci nemocného psa s jinými domácími zvířaty. Nezapomeňte, že všechny položky, které domácí zvířata nesou v ústech, mohou být infekční.

Bradavice jsou nebezpečné?

Většina veterinářů je toho názoru, že bradavice u psů je fenomén, který nevyžaduje velkou pozornost. Zvíře s normální imunitou se zotavuje bez léčby. Výjimkou jsou případy, kdy pes trpí velkým množstvím vyrážky.

Foto. Papilom na rtech psa.

Navíc zvíře může během poškrábání nebo jiných mechanických efektů roztrhat bradavice. V tomto případě existuje riziko, že infekce vstoupí do rány. Druhým nebezpečným okamžikem je regenerace papilomů do nádorového nádoru.

V jakých případech je nutná léčba bradavic:

Pes má na uchu papilom
 • pokud jsou umístěny v ústech a zasahují do žvýkání;
 • pokud bradavice ovlivňují oblast očí;
 • pokud existuje riziko, že pes poraní bradavice;
 • s podezřelým maligním nádorem.

Je to důležité! V každém případě je nutno ukázat pet veterináře, protože bradavice mohou být zaměněny jinými typy kožních nádorů (fibrom, lipomu, melanom, adenom mazových žláz nebo pot).

Typy bradavic

Bradavice psů se liší barvou, velikostí a polohou. Mohou se objevit kdekoli na těle zvířete, ale nejčastěji trpí končetinami, zády, hlavou, ústy, rty, ušima. Rashes mohou být jediné a četné, připomínající klastry.

Velikost bradavic se může lišit: od malých “pupínek”, které jsou stěží viditelné na kůži, až po nádory s velikostí fazolí. Barva může být růžová, hnědá, žlutá, šedavě černá.

Je to důležité! Bradavice, které rychle rostou a jsou tmavé, mohou být karcinomy (maligní novotvary). Tento typ vyrážky vyžaduje okamžitou léčbu veterinárnímu lékaři.

Jak zbavit psa bradavic

Obvykle bradavice nepotřebují léčbu, ale pokud neoplasmus narušuje zvíře a neprojde sama, má smysl odstranit. Veterinární lékař může navrhnout chirurgickou metodu nebo léčbu drogami.

Léčba léků

Nejpopulárnější způsob léčby – injekce v kombinaci s léky pro posílení imunitního systému. U psů jsou podávány injekce fosprenilu novokainem, gamavitom, maksidinem, salmozanem. Vstřikování se provádí do základny bradavice. Další možností je intravenózní podávání novokainu. Postup bude nutné opakovat třikrát.

Nejobvyklejším způsobem léčby je injekce fosprenilu s novokainem.

Pokud papilomy nevypadnou pět měsíců nebo déle, můžete je léčit retinoidy. Obsahují vitamín A a účinně odstraňují neoplasmy kůže. Mezi léky s retinoidy patří podofilin, teniposid, vinkristin, doxorubicin a další.

Anti-verrucinová pasta se používá také proti růstu kůže. Měl by být aplikován na papilomy a třepán alespoň dva nebo třikrát denně, dokud nádor nevypadne. Aby zvíře olizoval pastu, ošetřené místo je uzavřeno obvazem.

Očkování

Očkování chrání psy před papillomavirem a také snižuje riziko karcinomu dlaždicových buněk u infikovaných zvířat. Pro injekci můžete použít extrakt z psí bradavice.

Chirurgické odstranění

Při chirurgickém zákroku se většinou uchýlili k jednotlivým nádorům. Minus chirurgie – je pravděpodobné, že do rány budou zavedeny virové částice a začnou růst papilomy s dvojitou silou. Proto, po odstranění bradavic musí sledovat možné komplikace. Pokud po 3 měsících je vše v pořádku, operace byla úspěšná.

Moderní veterináři používají nejen skalpel. Bradavku můžete odstranit pomocí radiochirurgie, elektrokoagulace, diatermokokulace a dalších metod.

Kryoterapie je “zmrazením” novotvaru, který pozastavuje metabolismus v postižených tkáních. Vliv na bradavici s kapalným dusíkem nebo suchým ledem se používá k keratinizovaným růstům na kůži. Kryoterapie je účinná u novotvarů v oblasti očí. Mínus procedura – její bolest. S největší pravděpodobností bude trvat několik procedur s intervalem tří týdnů.

Bradavici je také možné odstranit pomocí laseru. Obvykle se tato metoda používá pro zhoubné nádory.

Lidové prostředky

Bradavice může být eliminována doma pomocí oblíbených metod. Nejradikálnější formou zásahu je odstranění nádoru nůžkami nebo nití. Tento postup může vést k komplikacím: krvácení a infekce ran.

Pokud se bradavka objevila nedávno, můžete ji zkusit vyléčit lidovými léky, pampeliškovou šťávou.

Pokud papillom vyvstane nedávno a ještě se neprojevil, můžete zastavit jeho rozvoj pomocí pudinkové šťávy nebo rostlinného džemu. Po zatemnění povrchu novotvaru může být odříznut. Bradavice mohou být také rozmazané jódem. Ve většině případů spadnou do týdne. Další možností je mazání novotvarů česnekovou šťávou. Staré bradavice mohou být vykašleny pomocí klece nebo kyseliny octové.

Pozor! Domácí léčba je nebezpečná, protože může provokovat přeměnu benigního nádoru na zhoubný nádor. Navíc každý majitel nemůže správně určit typ vyrážky na kůži zvířete.

Důsledky onemocnění

Papilomavir je nebezpečný dvěma způsoby: u psů se sníženou imunitou se může vytvořit maligní nádor a imunitní zvířata se šíří viry. Pes se silnou imunitou nese virus několik měsíců a let, zatímco navenek zůstává zdravý. V procesu stárnutí se zvířecí tělo stává vícem citlivějším.

Bradavice samy neškodí zdraví, ale existuje riziko, že pes bude poškozovat novotvar, a to je plné krvácení a infekce rány. Rychlé odstranění v některých případech vyvolává zvýšený růst nádorů.

Prevence

Ve většině případů je papilomatóza u psů mírná a zvířata se zotavují bez lékařského zákroku. Zvíře, které kdysi mělo papilomatózu, se stává imunní. Nové bradavice se v ní neobjevují, ale virus zůstává v těle navždy a pes může infikovat zvířata se sníženou imunitou. Pravděpodobnost chytání viru během chůze je velmi vysoká, takže je smysl dostat psa očkovaného proti papillomatóze.

Neošetřený papilomový pes se stává propagátorem infekce.

Kromě toho se musíte postarat o imunitu zvířete. Můžete zvýšit odolnost těla proti virům, pokud budete dodržovat všechna pravidla udržování psa a formu pro něj vyváženou stravu.

Je to důležité! Zvláštní pozornost je třeba věnovat štěňátkům a stárnoucím psům – jsou náchylnější k infekci papilomy. Některá plemena psů (knírači, kokovní spanieli, teriéři) trpí papilomatózou častěji než jiní. Veterináři tvrdí, že k této nemoci existuje genetická předispozice.

Benígní kožní léze u psů jsou onemocnění, které ve většině případů nevyžaduje léčbu. Jakékoliv kožní problémy jsou však důvodem pro kontakt s veterinářem.

Pes má na uchu papilom

Leave a Reply

Jak odstranit papilomy a bradavice po 2 týdnech?

Jak rychle a nevratně vyloučit riziko rakoviny způsobené papilomavirem?

Další informace…