Psi na papilomovém rtu, jak se léčit

Psi na papilomovém rtu, jak se léčit

Obsah článku:

Papilom u psů: příznaky a léčba

[su_spacer size = “0”] Mnoho majitelů si všimne neobvyklých výrůstků ze svých domácích mazlíčků a to je pro ně velice děsivé. Ve vzhledu nejsou papilomy a pravda příliš příjemné, ale nebojte se, protože jsou benigní novotvary.

Co je virus psích papillomů?

Papilom u psů je onemocnění, které lze přenášet z jednoho zvířete na druhé. Venku je tento růst něco podobně jako květenství květáku. Pokud je bradavice zraněna, začne se krvácet.

Tyto novotvary mohou růst jak přeplněné, tak odděleně. Papilomy jsou nebezpečné pouze tehdy, pokud brání procesu konzumace jídla, protože pak pes bude jíst špatně a hodně zhubnout. Bradavice obvykle rostou v citlivých místech: nos, rty, dásně, oční víčka.

Tento virus se může objevit u každého psa s oslabeným imunitním systémem, ale nejčastěji se vyskytuje u takových plemen: knírač, kokršpaněl, teriéři.

Příčiny papilomu a rizikové skupiny

Důvod vzniku tohoto onemocnění je jeden – virus se dostal do rány a trhliny přítomné na kůži nebo ústní sliznici. Virus vstupuje do buněk bazální vrstvy a nové buňky se pohybují do epitelu, kde pod vlivem papilomavirového proteinu buňky dále rostou a množí se. V souvislosti s tímto a růst nádorů je tvořen.

Symptomy a průběh onemocnění

Zjistěte nástup papaloomu u psů možné následující příznaky:

 • pes má malou bradavici na rtu, víčku, dásně, ústech, uchu nebo očí, který stále aktivně roste;
 • pokud se neléčí, zvyšuje se počet papilomů, objevují se na nosu, v ústech, na víčkách;
 • v první fázi je bradavice kulatá a hladká, jak se vyvíjí, její povrch se stává drobnější;
 • v pozdních stádiích onemocnění zvíře zažívá nepohodlí, odmítá jíst, protože papilomy aktivně rostou v ústech.

Jak léčit a odstranit papilomy u psů

Léčba onemocnění je poměrně jednoduchá. Doma můžete těsně zabalit bradavku pod kořeny, po několika dnech zmizí nádor a zmizí. Pokud pes nedosáhne jazyka papilomatu, můžete jej jemně namazat šťávou z celandinu.

Pokud je mnoho bradavic, nebo jsou v ústech, veterinární lékař předepíše novokainové injekce 0,5%, což se provede během 3 dnů (dávka se vypočte individuálně). Někteří lékaři cvičí očkování. Za tím účelem vydávají papilomové psy lék, který se zvíře podává dvakrát s přestávkou 10 dnů.

Prevence papilomaviru u psů

Pokud má váš mazlíček papillomatózu, pravděpodobnost opakované infekce je velmi malá, ale stále je lepší dodržovat preventivní opatření:

 • Posílení a zlepšení imunitního systému vašeho zvířete (dlouhé procházky, kvalitní výživa, vitamíny);
 • pokud si u jiného psa všimnete papilom, nedovolte svému zvířeti, protože virus je přenášen přímým kontaktem;
 • pravidelně si prohlédněte své zvíře kvůli růstu, protože nejjednodušší způsob, jak se je zbavit, je v rané fázi vývoje.

Video o papilomu u psů

Zveme vás ke sledování videa, ve kterém se dozvíte jednu z oblíbených metod pro odstranění papilomu u psů.

Papilomatóza u psů: příčiny a léčba

Tyto růsty pravidelně přinášejí novým příchozím do slabého stavu. Ve vzhledu jsou opravdu nepříjemné a navrhují to nejhorší. Nicméně papilom je jen benigní novotvar z kategorie fibroepitelium ve formě malé papily nebo polypu.

U psů je častým jevem papilomatóza (tzv. Násobná akumulace bradavic).

Lokalizace a vzhled

Obecně platí, že u psů v dutině ústní (jazyk, tváře, dásně, patra) a také na rtech se pozorují papilomy, které jsou měkkou a volnou strukturou s hojným množstvím krve. Mohou být umístěny odděleně od sebe nebo přeplněné. V těžkých případech se nejdříve objevuje jediný růst, kolem něhož se časem vytvoří stále více a více nových.

Některé děsivé příběhy ��

Předpokládá se, že papilomatóza psů není děsivou chorobou a nevyžaduje velkou pozornost. V drtivé většině případů se jedná o případ a při uspokojivé imunitě dochází k samovazbě.

Nicméně je třeba si uvědomit, že bradavice brání procesu žvýkání, mohou se dostat mezi zuby a v důsledku toho budou rozdrceny a na jejich místě vznikne vřed – blízko stomatitidy nebo horšího až do vyčerpání kvůli neschopnosti správně jíst.

Druhým nepříjemným momentem v papilomatóze je možnost degenerace bradavic do maligního nádoru, což nevyhnutelně povede k smrti psa. Všechny tyto důsledky jsou však tak vzácné, že je nemůžete ani vzít do hlavy.

Odkud pocházejí papilomy

Spolehlivě nejsou důvody prokázány. Takže v minulosti mnoho odborníků tvrdilo, že se novotvary objevují v důsledku porušení nervového vedení tkání. Jiní považovali je za výsledek nějakého chronického zánětu a jiní připisovali bradavicům vrozené vady.

Dnes je většina veterinářů nakloněna k virové povaze vzniku papilomů, zejména proto, že mají nějakou nákazu. Vzhledem k jejich slabší imunitě jsou štěňata a adolescenti v určité rizikové zóně.

Zdroj je již nemocnými zvířaty. Přivést virus do krve může být nesterilní nástroj, navíc, může být přenášena prostřednictvím péče o zvířata.

Nejčastější varianta přenosu onemocnění je však v procesu hrát mezi domácími zvířaty, zejména společnou hůlkou, koulí a dalšími hračky.

Tento papovavirus má druhovou specifičnost, to znamená, že člověk nemůže být infikován psem.

Jak vypadají

Pravidelní čtenáři krohotun.com již věnovali pozornost skutečnosti, že ve veterinárních článcích se zdržujeme vydávání fotografií o symptomech a účincích onemocnění. Ale v tomto případě se pro správnou diagnózu odchýlíme od tohoto pravidla.

Na této fotografii vidíme dvě neoplasmy světle růžové barvy, na horním a dolním rtu.

A tady – je to jedna, světle šedá a další forma, korál.

Léčba papilomu není obtížná, navíc ve většině případů sama odejde. Pokud zjistíte, že jeden nebo dva, a zřetelně neinterferují s životem vašeho mazlíčka – nejdůležitější věcí není nic dělat. Každodenní vyšetření ústní dutiny a s největší pravděpodobností v 10-12 dnech (maximálně měsíc) nebude z nich žádná stopa.

V závažnějších případech je nutná intervence.

Pojďme se zabývat nejúčinnějšími metodami léčby, které prokázala více než jedna generace psích chovatelů a veterinářů.

 1. Nejjednodušší a nejlevnější možností je dezinfekce ústní dutiny se slabým roztokem manganistanu draselného (1: 1000) a následným bodnutím pod bradavice novokainu.
 2. Také je často možné úplně zbavit papilomů tím, že je kaučukovat s výpadky nebo silnými kyselinami, například kyselinou octovou.
 3. Můžete se uchýlit k radikálnějším metodám: odstranění pomocí nůžek, vázání základny nitě. Někdy stačí vystřihnout jeden z největších bradavic, aby ostatní zmizeli po sobě.
 4. Další možností léčby je intravenózní podání 5 ml novokainu (0,5%) každé 3 dny (celkem tři injekce).
 5. Mnozí veterináři používají extrakt ze stejného psího papilomu jako terapeutickou injekci. 1-2 injekce a všechno jde.

Trochu rozloučení

Velmi často veterinární kliniky vyžadují léčbu u pacientů s touto diagnózou. V průběhu toho je taková exotická, jako je kauterizace s tekutým dusíkem, odstranění laserem. Přichází k chirurgickému zákroku v celkové anestezii!

Naléhavě vás vyzýváme, abyste realisticky zhodnotili situaci a nepodcházeli přesvědčování, jejichž cílem je obdržet peníze výměnou za operaci nebo léčbu, která není nutná!

Papilomy u psů: příčiny, diagnóza, léčba

Na první pohled některé druhy nemocí domácích zvířat nepředstavují zvláštní ohrožení jejich života a zdraví, protože jsou spíše kosmetickým problémem. Tady, například, papilloma u psů: myslet, nějaký druh bradavice! Ale jsou opravdu v bezpečí? Jsou papilomy předchůdcem vážnějších problémů?

O co jde?

Bradavice, nazývané také papilomy nebo fibropapilomy, jsou druhově specifické nádory (obvykle benigní etiologie). Některé druhy mohou degenerovat do maligních (například skvamózní papilom u psů). Stává se to zřídka, ale takové případy jsou stále registrovány ve světové veterinární praxi.

Jaké jsou jejich příčiny? Jsou způsobeny výskytem četných virů z rodiny Papillomaviridae. U domácích psů se bradavice obvykle nacházejí na obličeji (kožní papilomy) a v ústech (ústní papilomy). V zásadě je jejich prevalence relativní, protože s vysokou pravděpodobností tyto formace mohou růst na jakémkoli místě. Papilomy u psů vypadají jinak: některé vypadají jako načervenalé uzlíky, jiné mohou připomínat květák. Neexistují zde žádné “kánony”.

Proč někteří psi trpí bradavicemi, zatímco jiní nemají? To je pravděpodobně způsobeno slabostí nebo zralostí imunitního systému zvířete. Existuje nějaká vědecky identifikovaná predispozice k jejich výskytu? Některá plemena, jak se ukázalo, mají genetickou “závislost”. Jsou to kokršpanělové, mopslíci, miniaturní knírači a teriéři. Obecně platí, že spitz, spíše než mastiff, pravděpodobně vypadá jako warthog. Možná z toho bude více ohrožující? Zmluvme však z vtipů na fakta.

Veterináři také varují, že dlouhodobá léčba kortikosteroidy může být předisponujícím faktorem. Čím je zvíře mladší, tím vyšší je riziko papilomů na těle. Papilomaviridae viry, které způsobují psí bradavice, jsou extrémně nákazlivé pro psy. Tak může být infekce přenášena z jednoho zvířete na jiný po jednoduchém kontaktu mezi nimi. Případy přenosu prostřednictvím špatně ošetřených položek péče nejsou vyloučeny.

V prostředí jsou tyto patogeny poměrně stabilní a mohou v něm dlouhodobě trvat. Naštěstí se papilomavírus nevrací k lidem (nebo kočkám) kvůli jeho extrémně výrazné druhové specificitě. Doba inkubace je velmi variabilní a může se měnit od jednoho do osmi týdnů od doby, kdy patogen vstoupí do těla. Bradavice mohou za pár měsíců spontánně zmizet, ale někdy přetrvávají po mnoho let a někdy i po zbytek života psa.

Co mohou být?

Začátečníci nemohou vždy s jistotou říci, zda formace, kterou pozorují na kůži svého psa, jsou bradavice. Zde jsou některé z jejich charakteristických rysů:

 • “Vypálení” na kůži, zejména na končetinách a tlamu, v ústech a kolem očí.
 • V některých případech může být povrch papilomu velmi hrubý, “rozvětvený”, vypadající jako růst připomínající miniaturní květák.
 • Povrch může být hladký, bradavka sama vypadá jako malý uzlík. Její barva se liší od karmínově červené až po černou. Často odstín závisí na barvě srsti psa.
 • Existují jediné papilomy a “dávají přednost” vzdáleným místům na těle: podpaží, oblast svalů.
 • Někdy se tvořily celé “bradavice” bradavic.
 • Některé z nich zůstávají malé.
 • V ostatních případech dochází k nárůstu velikosti novotvarů, někdy se objevují nové papilomy.
 • Někdy bradavice krvácí. Pokud ano, je lepší být opatrný: je možné, že nádor je zhoubný. Ale neměli byste okamžitě panikařit: psi často hnít a dokonce je odtrhávají, takže to nemusí být rakovina.
 • Čím starší je pes, tím větší pravděpodobnost, že se objeví samostatné, “izolované” bradavice (zejména na tlapkách, břichu). Příklad tohoto můžete vidět na fotografii.

Diagnostika

Jak byste si mohli myslet, není těžké zjistit jejich dostupnost. Mohou být viděny na žaludku, jeho tlapách a jiných částech těla. Ale ne vždy to všechno je tak jednoduché. Ne všichni majitelé domácích zvířat si například všimnou léze vulvy, s výjimkou profesionálních chovatelů, kteří pravidelně kontrolují své domácí mazlíčky. V každém případě, pokud dokonce občas přinést svého psa na každoroční rutinní prohlídku zkušeného veterinárního specialisty, tyto nádory nezůstanou bez povšimnutí. Zejména jsou dokonce nalezeny v ústech. To je způsobeno skutečností, že při kontrole zubního kamene dobrý lékař zkontroluje ústní sliznici.

Je těžší je najít v případě dlouhosrstých plemen. Zvláště v případě, kdy se pes strašně bojí veterinárního lékaře a nedovoluje mu zavřít. Které oblasti je třeba věnovat zvláštní pozornost při vyšetřování vašeho domácího mazlíčka? Bradavice se zpravidla nacházejí kolem očí a na rtu, dásně a patra, často pokrývající končetiny psa, připomínající kolonii medu na starém pahýl. Samozřejmě, i když je těžké si toho nevšimnout. Jedinými výjimkami jsou interdigitální papilomy u psa.

Pokud se nebudou lišit zejména v cyplopeaném rozměru a nebudou silně zasahovat do zvířete, jejich přítomnost může zůstat dlouho tajemstvím. V případě, že je zaznamenána spontánní remise, je možné odhadnout bradavice psů s výjimkou jizev mezi prsty.

“Pokročilé” diagnostické metody jsou jen zřídka nutné k potvrzení přítomnosti papilomů. Vzorky podezřelé biopsie růstu lze snadno odebrat a poskytnout laboratořím k podrobnému imunohistochemickému vyšetření, identifikaci specifického papilomaviru nebo vyloučení nebo potvrzení onkologie. PCR se používá jen zřídka, je to také polymerázová řetězová reakce. S pomocí je detekována nejen virové papilomatóza u psů, ale také specifický typ patogenu.

Elektronová mikroskopie může pomoci stanovit 100% přesnou diagnózu, ale v klinickém prostředí může být takový luxus jen sen.

Co jsou to nebezpečné, jaké jsou viditelné účinky vzhledu bradavic?

Psí bradavice jsou obvykle bezbolestné a benigní. Ale jsou v bezpečí? Bradavice v ústech mohou způsobit nepohodlí, slintání a špatný dech. V závislosti na tom, kde se nacházejí, papilomy zabraňují tomu, aby pes obvykle zadržoval jídlo, žvýkal a polykal (například v jazyce). Pokud rostou mezi prsty, zvíře může neustále olizovat a kývat na svých tlapách, snaží se zbavit se zdroje nepohodlí. To nejen může způsobit kruté krvácení, ale také hrozí vznikem sekundárních bakteriálních a plísňových infekcí pokožky labky.

Bradavice jsou obvykle bezbolestné a nevyžadují lékařské ošetření. Někteří majitelé chtějí odstranit papilomy ze svých psů z kosmetických důvodů (po celé století) nebo v případech, kdy způsobují skutečné nepohodlí zvířete. Obecně platí, že tato otázka je stále otevřená: ano, ve většině případů nedochází k poškození těchto benigních novotvarů, ale mohou se zvrhnout do zhoubných nádorů (ale to je velmi vzácné), psi je odtrhnou nebo se od něj odtrhnou, což způsobuje těžké krvácení.

Existuje nějaká kategorie psů, které přímo ukazují odstranění papilomů? Ano, zde je riziková skupina: mladí psi, štěňata, zvířata s oslabenou imunitou a domácí zvířata po 10 letech – je lepší, aby vyčistili nádory tohoto druhu.

Terapie a tipy

Opět: Pokud váš pes má bradavice na své tlapce (nebo někde jinde), ale to vůbec netrápí, pak to nemusíte dělat! Ale v těch případech, kdy začíná bolet, krvácí, svědí nebo jinak se projevuje (papilom u psa rychle roste), je nutná naléhavá návštěva veterináře. Není třeba zdržovat se.

Okamžitě bychom neměli dělat nic doma: “zázračné recepty”, jako je například pelíšek a jiné léky, mohou v některých případech skutečně pomoci, ale vedlejší účinky takové “léčby” jsou často velmi obtížné, a to dokonce až k bodu nekrózy a dokonce přechod z papilomu do maligní formy. Takže neříkejte, komplikace jsou příliš nebezpečné.

Pozorujte růsty pečlivě: pokud se náhle začaly snižovat, může to znamenat spontánní remisii onemocnění. V tomto případě můžeme předpokládat, že váš mazlíček má dobrý imunitní systém, a proto se jeho tělo potýkalo s tímto onemocněním. Pokud bradavice obtěžují zvíře nebo jeho majitele, mohou být odstraněny pomocí tradiční chirurgické excizie, kryochirurgie, laserové terapie nebo elektrochirurgie / electrocooteru (růst v tomto případě je kauterizován).

Elektrický skútr, chirurgická excizie a kryochirurgie lze obvykle provádět bez celkové anestézie pouze za pomoci lokální anestézie (pro tento účel se používá Novocain s papilomy u psů). Operace je mnohem jednodušší, levnější a bezpečnější pro samotné zvíře. Laserová terapie se používá v případech, kdy bradavice jsou mnohé, a / nebo jsou soustředěny v „intimní“ nebo na těžko přístupných místech (uši). To vyžaduje celkovou anestezii.

Lékařská terapie

Tam je také lék na léčbu papilomů u psů. Předepsaný azithromycin. Podává se jednou denně, denně po dobu 10 dnů. V mnoha případech tato lék stimuluje remisi, která je viditelná během dvou týdnů. Použití interferonu je také ukázáno (nejméně osm týdnů, denně). Ale u psů může způsobit mnoho nepříjemných vedlejších účinků, včetně horečky, bolesti kloubů, nevolnosti, ztráty chuti k jídlu a závratě. Mnohem bezpečnější léčba papilomů fosfrenilomem. Zkoušky speciálních vakcín proti papilomatóze u psů také probíhají.

Leave a Reply

Jak odstranit papilomy a bradavice po 2 týdnech?

Jak rychle a nevratně vyloučit riziko rakoviny způsobené papilomavirem?

Další informace…