Schéma léčby HPV u žen

Schéma léčby HPV u žen

Obsah článku:

Schéma léčby HPV u žen

Lék na lidský papilomavir u žen

Chtěli byste vědět o léčbě HPV u žen, léků předepsaných pro takovou diagnózu? Lidský papilomavirus je dlouhodobě známo medicínu, na bázi tohoto onemocnění se bradavice objevují na různých částech těla. Zdá se, že tyto nádory jsou zcela neškodné, ale lékaři založili přímou vazbu mezi HPV a rakovinou u žen. Podle studií se tento virus vyskytuje v 90% případů s rakovinou děložního čípku. Pokud se v těle objeví stopy této nemoci, nebude to úplně vyléčeno. Navzdory tomu je přiřazen individuální režim léčby, který může minimalizovat riziko komplikací.

Základní léčebné principy

Onemocnění se většinou vyskytuje v chronické formě, aniž by člověka narušila. Kvůli tomu může žena ani nepochybovat o tom, že je nositelem HPV. Papilomy se objevují na těle v době oslabení imunitního systému. Ve většině případů se nádory nezmizí sami, místní léčba je nezbytná. Pokud nevěnujete bradavice, mohou se vyvinout do maligního nádoru.

Proto léčba HPV řeší řadu dalších problémů, mezi které patří:

 • prevence relapsu;
 • minimalizace možnosti možných komplikací, zejména rakoviny děložního čípku;
 • stimulace ochranných buněk těla.

Existuje mnoho metod zaměřených na potírání této infekce: kryoterapii, laserovou léčbu a chirurgické odstranění vnějších příznaků viru. Také po mnoho let praktická medicína používá orální a externí léky. Jedná se o tuto konzervativní metodu, která byla již dlouho známa, její účinnost a bezpečnost byla prokázána, cena je cenově dostupná, proto mnoho lékařů dává přednost léčbě tímto způsobem.

Terapie se provádí s následujícími skupinami léků:

 • antibiotika;
 • imunomodulátory;
 • léky na bázi solí, zásad a kyselin;
 • cytostatika;
 • antivirové činidla.

Pro dosažení trvalého účinku lékař předepisuje komplexní léčbu, která zahrnuje léky z několika skupin.

Doba trvání léčby se liší podle jednotlivých charakteristik – stupně onemocnění, citlivosti na složky léku, navrhovaného léčebného režimu. Průměrná doba trvání je 10-20 dní.

Správná léčba a následná profylaxe mohou snížit riziko relapsu na nulu, papilomy nemusí vadit více vůbec.

Léčba HPV se účastní několik lékařů. Pokud máte obavy z nádorů na vnějších a vnitřních pohlavních orgánech, měli byste se obrátit na ženou nebo gynekologa. V případě papilomů tvořených na jiných částech těla pomůže dermatolog.

Antivirová terapie

Antivirové léky jsou rozděleny podle způsobu použití pro léčbu HPV u žen:

 • perorální léky – tablety, dražé;
 • vaginální a rektální čípky;
 • externí prostředky.

Tablety izoprinozinu ovlivňují rozdělení virových buněk, kvůli kterým zmizí vnější příznaky HPV. Léčba má imunostimulační účinek, ochranné buňky těla nezávisle bojují proti nemoci. U žen s genitálními bradavicemi je izoprinozin předepsán v kombinaci s jinými léky.

Groprinosin je pilulka určená k boji proti viru, stejně jako ke stimulaci imunitního systému. Nástroj ničí strukturu nádorů, díky čemuž bradavice postupně zmizí z těla. Léčba není příliš účinná, pokud je pacient znepokojen genitálními bradavicemi v genitální oblasti. V tomto případě je přípravek Groprinosin předepsán v kombinaci s hořícími léky nebo vůbec není předepsán.

Panavir rektální a vaginální čípky jsou zvláště účinné u žen s papilomem v genitální oblasti. Jedná se o ruský nástroj, je založen na extraktu bramborových listů. Panavir má nejen antivirový účinek, ale také stimuluje imunitní systém těla a je schopen snížit zánět. Méně časté je tento lék podáván intravenózně. Hlavní charakteristickou vlastností přípravku Panavir je nepřítomnost jeho léčivých složek.

Externí antivirové přípravky, které jsou předepsány pro léčbu HPV u žen, zahrnují krémy a masti založené na acykloviru – stejné drogy Acyclovir, Zovirax, Atsigerpine. Tyto léky jemně působí na pokožku, protože toto spalování je nemožné.

Léky na bázi acycloviru mohou být předepsány těhotným ženám, pokud gynekolog rozhodne, že léčba je během tohoto období nezbytná. Ve většině případů je léčba pro nadcházející matky podána po porodu.

Antivirová léčiva s imunomodulačními účinky stačí, pokud není lidský papilomavirus komplikovaný. U žen trpících těžkými bradavicovými výrůstky nebo špičkovými novotvary taková terapie nestačí, gynekolog bude zvažovat komplexní léčebný režim.

Léčiva na bázi solí, zásad a kyselin

Přípravky této skupiny jsou předepisovány místně, účinné látky v jejich složení hoří papilomy. Metoda je založena na chemických reakcích.

Jeden populární lék tohoto typu, který je předepsán hlavně ženám s genitálními bradavicemi v genitální oblasti, je Condilin. Lék je aplikován s jednorázovým aplikátorem na celý povrch nádoru. Papilomy procházejí již po 5-7 pravidelných aplikacích. Mínus drogy je vysoká šance na vypalování. I při bodové aplikaci Condilin může poškodit zdravou kůži. Aby se zabránilo tomuto vedlejšímu účinku, může gynekolog nebo veterinář předepisovat regenerační a hojivý krém jako profylaxi.

Feresol se vyrábí ve formě roztoku, který hoří novými růstem lidského papilomaviru. Léčba tímto léčivem je účinná, v některých případech bude stačit jedna aplikace. Mezi hlavní nevýhody Feresolu patří možné spalování v místě použití a výskyt popálení horních vrstev pokožky. Aby bylo možné minimalizovat riziko poškození zdravých těles v obtížně přístupných místech, zejména v genitální oblasti žen, léčbu provádí gynekolog nebo venerolog.

Pokud vás otravují malé velikosti papilomů, které nevykrvávají, lékař může předepisovat kyselinu salicylovou k léčbě HPV. Mezi hlavní výhody nástrojů patří nízké náklady a dostupnost, lék lze získat v každé lékárně. Požadovaná koncentrace kyseliny je zvolena lékařem na základě typu lidského papilomaviru. Masť se aplikuje lokálně bavlněným tampónem a na horní straně je přilepena bandáž. Taková léčba by měla trvat nejméně 14 dní, v některých případech lékař prodlouží užívání drogy na 30 dní.

Přípravky na bázi solí, zásad a kyselin jsou nejúčinnější při léčbě HPV, používají se už mnoho desetiletí.

Imunomodulační léky

Aktivace lidského papilomaviru nastává kvůli snížené imunitě, takže kompletní léčba zahrnuje péči o ochranné buňky těla.

Přijetí imunomodulačních léků nejen potlačuje vznik nových formací, ale také prodlouží dobu remisí. Venereolog, dermatolog a gynekolog mohou předepsat léky této skupiny. Pokud jsou recidivy HPV často potíže, musíte kontaktovat imunologa.

Všechny drogy skupiny lze rozdělit do následujících forem:

 • vaginální a rektální čípky jsou svíčky;
 • perorální léky – tablety, dražé, pastilky;
 • intramuskulární injekční roztoky;
 • suspenze pro ředění ve vodě;
 • venkovní léky.

U žen s genitálními bradavicami se často předepisují rektální čípky Viferon. Tento lék rovněž zabraňuje výskytu onkovirů. Léčba tímto lékem obvykle nepřesahuje 14 dní. Aplikujte Viferon v kombinaci s antivirovými léky nebo léky, které kauterizují bradavice. Méně častěji je tento přípravek předepisován v externím gelovém formátu.

Neovir – injekční nástroj, který stimuluje imunitní systém. Určeno v případech, kdy se pacient obává o jiné závažné onemocnění chronické formy – hepatitidu, HIV infekci, onkologii, řadu herpetických virů.

Průběh užívání přípravku Neovir se pohybuje od 8 do 14 dnů.

Licopidové tablety jsou předepsány hlavně v případech cervikálních lézí s papilomy. Pokud existují závažné náznaky, může droga užívat i děti. Lékařské studie potvrdily, že společný příjem antivirových léků a přípravku Licopid zvyšuje účinnost každého z nich.

Komplexy vitamínů jsou předepsány jako prostředek pro posílení imunitního systému. Pro ochranné buňky těla jsou zvláště důležité vitamíny B, C, E a A. Lékař vám může doporučit upravit stravu, denní dávka by měla obsahovat dostatečné množství užitečných látek. Toto opatření přímo ovlivní stav imunitního systému.

Antibiotika pro HPV

Antibiotika jsou samy o sobě bezmocné v boji proti virovým onemocněním, ale jsou často předepsány v případě HPV. Má smysl užívat léky této skupiny v případě zánětu na pozadí infekce nebo když se onemocnění objeví ve spojení s jinými pohlavními chorobami.

“Ženské” záněty vyvolané lidským papilomavirem jsou odstraněny antibiotiky ze skupiny cefalosporinů. Převážně předepsané pilulky, méně suspenze, intramuskulární roztoky nebo čípky.

Léky v této skupině mají baktericidní vlastnosti.

Pro léčbu zánětu nejčastěji předepsané univerzální širokospektrální antibiotika zahrnují následující léky:

Předepisuje antibiotikum a jeho dávkování s HPV pouze ošetřujícím lékařem. V případě závažných forem zápalového onemocnění může lékař v této skupině rozhodnout o kombinaci několika léků. Současně jsou předepsány léky na udržování žaludeční mikroflóry, které obsahují lakto – a bifidobakterie – Lactofiltrum, Bifidumbacterin a další. Léčba tohoto viru často nevyžaduje užívání léků v této skupině.

Cytotoxické léky při léčbě viru

Cytostatika je předepsána, pokud je zjištěn prekancerózní stav. Přípravy této skupiny ovlivňují vývoj buňky – narušují její růst, mění proces rozdělení. Taková léčba zpomaluje nástup rakoviny.

Nejčastěji se při vysoce rizikovém lidském papilomaviru předepisují následující látky:

 • 5-fluorouracil je masť pro topické použití;
 • Podofillin – roztok;
 • Bleomycin – lék určený k intravenózní nebo intramuskulární injekci;
 • Podofillotoksin – řešení pro externí použití.

Účinnost léčby lidského papilomaviru s cytostatiky je vysoká, podle některých odhadů činí 85-90%.

Správně zvolená léčba vám umožní zbavit se nádorů během několika dní, dalším krokem je potlačit virus, jinak se papilomy objeví na kůži.

Jaké je riziko HPV typu 16 pro ženy a jak se s nimi zacházet?

Lidský papilomavirus typu 16 u žen vyvolává vývoj maligních nádorů. Tento druh je onkogenní a je považován za jeden z nejnebezpečnějších pro lidské tělo. Vzhled papilomů se nejprve objevuje na sliznicích ženských pohlavních orgánů. Onkologické onemocnění se vyvíjí pod vlivem vnějších (napětí, časté deformace růstu) nebo vnitřních faktorů (hormonální poruchy, snížená imunita).

Jak dojde k infekci a hlavním rizikovým skupinám

Genotyp HPV 16 je převažující než ostatní. Podle statistik se virus tohoto typu vyskytuje u 60% infikovaných žen. K infekci dochází prostřednictvím pohlavního styku. Jedná se o hlavní způsob infekce papilomavirem 16. Pravděpodobnost přenosu infekce však existuje také u domácnosti, pokud je kůže deformována, jsou zde rány nebo škrábance, což otevírá možnost proniknutí škodlivých mikroorganismů.

Riziko infekce se zvyšuje s nechráněným pohlavním stykem. Avšak kondom není spolehlivou bariérou proti viru. Pravděpodobnost infekce je přítomna při análním, orálním a vaginálním pohlavním styku. Ve vzácných případech se virus rozšiřuje na intimní oblasti z jiných částí těla (sebe-infekce). Papilomavirus 16 se také přenáší z matky na dítě. Pravděpodobnost toho se zvyšuje v procesu generického procesu.

Infekce se vyskytuje u genotypu DNA HPV16. V tomto případě dochází ke snížení ochranných funkcí těla a začne se rozvíjet rakovina. Tento proces může mít odlišné trvání: od několika měsíců až po desetiletí. Rychlost vývoje patologie je ovlivněna stavem těla a vnějšími faktory:

 • stres;
 • hormonální nastavení ženského těla;
 • těžké cvičení;
 • dědičnost;
 • časté deformity papilomů;
 • nízká imunita;
 • častá výměna sexuálních partnerů;
 • užívání léků, které přispívají k oslabení imunitního systému.

V důsledku toho jsou ohroženy ženy různých sociálních tříd. Každý druhý pacient infikovaný genotypem papilomaviru 16 rozvíjí rakovinu.

Symptomatologie a vzhled formací

Po infekci může virus zůstat v těle několik měsíců, aniž by se projevil. Symptomy se vyskytují pod vlivem vnějších nebo vnitřních faktorů. Nejprve jsou v intímních místech papilomy. Nemůžete si je všimnout okamžitě, protože ve většině případů jsou nádory lokalizovány na sliznicích: stěny vagíny a děložního čípku, pysky malých. V takových případech se výskyt objeví při vyšetření ošetřujícím gynekologem.

Výskyt papilomů je hlavním příznakem infekce virem HPV. Pokud je imunita silná, neexistují žádné jiné projevy. V takových případech se virus po mnoho let necítí. Pod vlivem negativních faktorů u žen se symptomy objevují během prvních měsíců po infekci. Známky HPV:

 • syndrom bolesti;
 • krvácení;
 • pocit pálení, který se obvykle vyskytuje během sexuálního styku;
 • vaginální výtok, někdy jsou doprovázeny nepříjemným zápachem.

Existují další příznaky typu 16 papilomaviru. Při infekci se vyvinou patologické stavy:

 1. Bovenoidní papulóza. Onemocnění je doprovázeno výskytem specifických vyrážky – plakátů různých velikostí, které vzrůstají nad zdravými tkáněmi. Lokalizovaná vyrážka v intímních místech: pysky, vaginální stěny. Bovenoidní papulóza často předchází vzniku maligních nádorů.
 2. Cervikální intraepitelová neoplázie nebo cervikální dysplazie. Jedná se o jiný stav orgánů ženských pohlavních orgánů, které musí být kontrolovány a pokud možno vyléčeny, neboť je pravděpodobné, že se zhoubná forma může vyvinout proti jeho pozadí.
 3. Condylomy, nejčastěji vyvrcholily. Lokalizováno v intímních místech. Pokud genotyp HPV 16 není léčen, růst se dále rozšíří a přesune se k bokům.

Při infekci je důležité věnovat pozornost symptomům. Faktem je, že virus typu 16 se může vyvinout poměrně rychle a pod vlivem negativních faktorů se u žen projevuje rakovina. Chcete-li potvrdit podezření, měli byste vědět, co vypadají papilomy na genitáliích. Jedná se o neoplasmy, které mohou mít jiný tvar: zploštělé nebo protáhlé, vlákenné nebo špičaté. Velikosti jsou také velmi odlišné.

Některé papilomy jsou spojeny do růstu velkého průměru a mohou se podobat karfiolu v konfiguraci. Jednotlivé kondylomy jsou často charakterizovány malou velikostí, mají tenkou nohu. Struktura takovýchto útvarů je sametová, nerovná. Na dotek jsou papilomy měkké, takže se snadno deformují. Barva růstů na genitálech je častěji lehká: růžová, pevná, bílá. Méně časté pigmentované papilomy. Ztmavnutí nádorů nastává, když jsou pravidelně poškozovány.

Diagnostická opatření

Léčba HPV typu 16 u žen je předepsána až po potvrzení diagnózy. Lékař provádí externí vyšetření genitálií.

V přítomnosti formací na stěnách pochvy, děložního čípku se doporučuje provést analýzu PCR (polymerázová řetězová reakce). Pomocí své pomoci zjistit DNA viru. Měli byste vědět, že HPV není detekován v krvi. Škodlivé mikroorganismy jsou lokalizovány v struktuře sliznic a kůže, což způsobuje intenzivní dělení buněk, což zase vede k výskytu růstu.

Pro analýzu s využitím biomateriálu ve formě nátěru z děložního čípku. Doporučuje se připravit na postup. Současně nemůžete navštívit toaletu 2 hodiny před sběrem biomateriálu. Pokud podstupujete léčbu, měli byste přestat užívat lék ve formě mastí, čípků na den To se provádí za účelem získání přesnějšího výsledku analýzy. Pokud byl genotyp papilomaviru 16 zjištěn v biomateriálu, doporučuje se provádět další studie: například u Digeneho screeningu.

Riziko vzniku rakoviny je určeno indikátorem Lg:

 • 0-3 Lg – slabě pozitivní výsledek, což znamená nevýznamnou pravděpodobnost onkologie;
 • 3-5 Lg – průměrný stupeň rizika vzniku maligních nádorů na pozadí papilomaviru 16;
 • 5 Lg a vyšší – vysoké riziko vzniku patologického stavu.

Lékařské události

Při infekci lidským papilomavirem typu 16, který je onkogenní, by měly být odstraněny všechny výrůstky na genitáliích. Tato potřeba je způsobena tím, že riziko jejich přeměny na zhoubné nádory je příliš vysoké. Vylučování papillomů je proto hlavním měřítkem léčby pro HPV 16. Výběr metody ovlivnění formace je určen lokalizací jejich lokalizace.

Pokud jsou papilomy umístěny na kůži (pysky, vnitřní strana stehna, oblast okolo řitu), použijte metodu elektrokoagulace, kryokonstrukce, laser. V tomto případě se deformovaná oblast pokožky rychle utahuje. Vzhledem k hrotu poškozených cév je riziko krvácení eliminováno.

Pokud jsou papilomy lokalizovány na sliznicích a zejména na děložním čípku, doporučuje se použít metodu radiofrekvenční chirurgie. V tomto případě neexistuje riziko jizvení genitálního orgánu, což je zvláště důležité pro ženy, které plánují těhotenství.

Navíc použití radiofrekvenční terapie eliminuje otoky. Tato metoda je mnohem méně traumatická pro sliznice ve srovnání s postupy popsanými výše (laser, tekutý dusík, elektrokoagulace). Odpověď na otázku, zda je infekce genotypu 16 ošetřena, bude negativní. Vírus HPV je velmi obtížně zcela odstraněn z těla, ale může být udržován pod podmíněnou kontrolou. Pro tento přiřazený léčebný režim:

 1. Přijetí imunomodulačních léků. Tyto nástroje pomáhají obnovit ochrannou funkci těla, posílit imunitní reakci na invazi viru. Příklad takových léků – Interferon. Tímto nástrojem můžete stimulovat tělo, což povede k inhibici virové aktivity. V důsledku toho se intenzita buněčného dělení sníží, množství nadbytečného tkáně přestane růst.
 2. Antivirotika. Hlavním úkolem takových prostředků je zastavit činnost škodlivých mikroorganismů. Antivirová léčiva poskytují nejlepší výsledky v komplexní terapii, kdy současně s nimi užívá imunomodulační látky. Příkladem takového léku je přípravek Viferon. Je nabízena ve formě masti, svíček, gelu. Většina těchto léčiv se vyznačuje dalšími vlastnostmi: protizánětlivým, antibakteriálním, hojení ran. Kvůli tomu, současně s potlačením virové aktivity, dochází k hojení deformovaných útvarů, zastaví se zánětlivý proces.

Musíte vědět, že v 25% případů po odstranění papilomů dojde k relapsu. Zmenšování zpět, což zvyšuje riziko vzniku maligních nádorů. V případech, kdy se pacienti snaží vyřešit problém odstranění formací doma, dochází k častějšímu výskytu papilomů. Je třeba si uvědomit, že někdy výše popsaný léčebný režim pomáhá zcela zbavit se viru.

To však přispívá k přirozenému procesu potírání organismu škodlivými mikroorganismy. Takový výsledek je možný, pokud byly vyloučeny všechny negativní vnější a vnitřní faktory vedoucí k tvorbě papilomů. Navíc je velmi důležité, aby v době oživení těla byly vyléčeny chronické nemoci, což zlepší imunitu. S kombinací těchto faktorů existuje možnost, že virus zcela zmizí.

Leave a Reply

Jak odstranit papilomy a bradavice po 2 týdnech?

Jak rychle a nevratně vyloučit riziko rakoviny způsobené papilomavirem?

Další informace…