Senilní papilom na tváři

Senilní papilom na tváři

Obsah článku:

Nejnebezpečnějším typem keratomu je seboroický keratom (jiný název se často nazývá senilní keratom)

V dnešní době se můžete setkat s lidmi s tmavými bradavicemi na obličeji nebo na rukou – keratomy. Vypadá nepříjemně a ošklivě. Mnozí však zapomínají, že je to onemocnění, které je třeba léčit a nelze je začít.

Co je keratom

Keratome – Jedná se o neškodnou formu na lidské pokožce. Vypadá to jako velká konvexní můra světle žluté barvy. Nádor je několikanásobný a jediný. Bez léčby se může stát maligní nebo se může rozvinout do karcinomu dlaždicových buněk.

Existuje několik typů vzdělávání. Nejčastěji lidé mají senilní (senilní) a seboroické keratomy.

Senilní (senilní) keratom se objeví po 30 letech. Nejčastěji se vyskytují senilní keratomy na obličeji, krku, na zadní straně rukou, mnohem méně často na hrudi, břichu, zádech, pažích a nohou. Vypadají jako krtky bílé nebo šedožluté barvy. Postupně se zvětšují, někdy se může objevit zánět. Jedná se o jednu z nejzásadnějších kožních lézí.

Seboroický keratom kůže – nejnebezpečnější ze všech. Seboroický keratom je lokalizován na pokožce hlavy, na pažích, nohou, krku a tváři, nejčastěji na nosu. Ve většině případů je tento typ keratomu vícenásobný. Zpočátku se to objevuje jako hnědá nebo žlutá vrstva, pak rychle roste, stane se hrubá, ztmavne a objeví se výrazné trhliny. Často je jeho vzhled a růst doprovázena bolestí, svěděním a krvácením.

Tam jsou také typy keratomas tzv senilní (bércová) bradavice (někdy také nazývaný věkový keratom) a seborrická bradavice.

První se objeví po 50 letech a výhradně v oblasti očí. Vypadá jako plochá nebo mírně vyčnívající forma s jasnými obrysy. Barva – od šedožluté do hnědé. Zvlnění se vyskytuje velmi zřídka. Bradavice roste velmi pomalu a zasahuje, obvykle jen s jeho vzhledem.

Seborrická bradavice – Toto je další název pro seborrheický keratom.

Příčiny

V současné době je již známo, že keratomy jsou non-nákazlivé formace. Existuje několik důvodů pro výskyt seboroické keratitidy:

 • Nejdůležitější –nadměrné vystavení slunci kdy kůže prostě nemá čas na zvládnutí příchozího UV záření. Z tohoto důvodu jsou procesy při tvorbě buněk narušeny, epidermis roste velmi rychle a je pokryta rohovkou.
 • Dědictví.
 • Předispozice onemocnění kůže nebo prodloužené kožní onemocnění (například seborrhoea, mastná seborrhea).
 • Věk Ve většině lidí starších než 30-40 let se začínají objevovat keratomy. To je způsobeno oslabením ochranné funkce pokožky, když jsou buňky kůže obtížně odolné slunci nebo mrazu.
 • Nevýhoda živiny v těle (vitamíny, rostlinné oleje) a přebytečné živočišné tuky.

Kdekoliv se nachází keratom (na kůži, na pokožce hlavy, na nosu, v uších atd.), Jsou počáteční příznaky projevu stejné:

 1. Vzhled světle žluté skvrny, která nevystupuje na povrchu kůže.
 2. Místo ztmavne, roste.
 3. Vyklouznutí se zvětšuje a roste na bradavice, která stoupá nad kůží o několik milimetrů.
 4. Bradavice roste a vločky.

Nezapomeňte, že keratom nelze sbírat, protože je možné infekci infikovat nebo zahájit proces tvorby zhoubného nádoru. Samo-amputace se někdy stává – bradavice spadne v nepřítomnosti vnějšího vlivu.

Chirurgická léčba

V současné době můžete odstranit seborrheický keratom následujícími způsoby:

Cryodestruction – odstranění keratomů kapalným dusíkem. Anestézie není nutná. Možná vzhled jizev, metoda se nedoporučuje pro odstranění formací na obličeji. Cena je přijatelná.

Laser – Nemá žádné kontraindikace ani vedlejší účinky. Mohou odstranit keratomy na kterékoli části těla, relaps je vyloučen. Metoda je bezbolestná, jizvy se léčí za dva týdny. Metoda není levná.

Elektrokoagulace – odstranění vysokofrekvenčního proudu kerato. Malé jizvy zůstávají, že se v průběhu času léčí.

 • nelze použít pro osoby trpící arytmií;
 • hypertenze;
 • horečka;
 • angina pectoris;
 • současné nesnášenlivosti.

Radiosurgery – použití rádiového nože “Surgitron”. Díky bezkontaktnímu (tepelnému) odstranění se rána léčí velmi rychle. Neexistují žádné kontraindikace.

Můžete také zbavit senilních keratomů chirurgie – řezaný keratom se skalpelem působením lokálního anestetika: lidokain nebo novokain. Nejlevnější, ale i nejdelší časová metoda. Rána se léčí příliš dlouho. Zbytky jizev, jako po použití operačních stehů.

Také by vás mohlo zajímat:

Jak léčit seboroický keratom?

V některých případech se provádí lékařská léčba seboroických keratomů a bradavic.

 • Pro zlepšení imunity v senilním keratomu se používá vitamíny skupiny C. Lékaři předepisují kyselinu askorbovou 3krát denně, 5-6 kusů najednou.
 • Pozitivní účinek na keratomy má komplex vitamínů: vitamin B12 intramuskulárně (dvakrát týdně injekce s 1 milion mikrogramy) a Tablety přípravku Wobenzym (2 kusy 3krát denně).
 • Malé keratomy rozmazané hormonálními mastimi: Flucinární, fluorokortní, elokom. Je však třeba pamatovat na “abstinenční syndrom”.
 • Dlouhodobé užívání antioxidantů může vést ke zmenšení bradavice a dokonce i k involuci: pomoci tokoferol, dibunolová liniment.

Přípravky k léčbě senilních (věkových) keratomů a bradavic. Pokud pravidelně mačte postiženou oblast s nimi, můžete dosáhnout snížení velikosti keratomu:

 • ricinový olej
 • aekol
 • olejového roztoku retinolu
 • jedlý olej
 • beta karoténová masť
 • peroxid vodíku

Léčba lidských léků senilních keratomů

Je třeba poznamenat, že některé lidové léky také pomáhají při léčbě seboroické keratitidy, senilních bradavic a keratitidy související s věkem.

Balzám ven ořech. Trochu nezralé ovoce nalijte rostlinný olej, vyhřívaný na teplotu 45 stupňů Celsia v poměru 1: 6. Trvejte na termosku po dobu 1 dne, poté ochlaďte a napněte. Třepat balzám v keratomu 2 týdny.

Masť ven celandinu. Smažte listandové sušené listy, smícháme s vařeným vepřovým tukem. Konzistence masti by měla připomínat hustý krém. Pokud je to možné, přidá se 10 kapek kyseliny karbolové (pro dlouhodobé skladování).

Masť ven bobkový list. Smíchejte 6 vavřínových listů rozdrcených na prášek, 1 list jalovce a 12 dílů másla. Nakonec přidejte 15 kapek levandule nebo jedlého oleje na 100 ml. Použijte malé množství formace. Použijte podle potřeby – dokud keratom neklesne nebo nezmizí.

Pamatujte si, že když se objeví keratom, měli byste okamžitě konzultovat lékaře, abyste vyloučili rakovinu a další nemoci. Nedoporučuje se s ním léčit sami. A to i lidové léky je třeba použít po konzultaci s lékařem!

Efektivní způsoby léčby senilních bradavic

Horní formace ve formě bradavic, které se tvoří na kůži starších lidí, se nazývají keratomy. Keratóza se objevuje nejčastěji po 50-60 letech, i když se vyskytují případy, kdy se senilní bradavice objevují i ​​v mladším věku – asi 40 a dokonce 30 let.

Příčiny keratomů

Běžné bradavice roste u lidí kvůli aktivitě papilomaviru. Avšak dotyčný případ nemá virovou povahu, to znamená, že keratóza není nakažlivá. Lékaři bohužel neuvádějí přesnou příčinu jeho výskytu. Proto neexistuje žádná stoprocentní cesta k prevenci této nemoci. Snížení počtu nových subjektů pomáhá komplexní terapii a léčbě lidových léků. Jediný způsob, jak se zbavit starého – stačí vymazat.

Než se předpokládá, že se keratomy objevují za takových podmínek:

 • pacient je náchylný k seborrheu, zejména tukové;
 • je příliš dlouhá na slunci;
 • trpí avitaminózou;
 • spotřebuje nadbytečné množství živočišných tuků s nedostatkem rostlinných olejů.

Ale žádné z těchto předpokladů nenalezlo dostatečné důkazy. Výsledky pozorování ukázaly, že nemocní mají pouze dvě společné rysy:

 • věk přes čtyřicet;
 • přítomnost předispozice přenášené geneticky.

Symptomy a diagnostika

Mnoho lidí zralého věku na kůži se objevuje skvrny hnědé, růžové, masité a dokonce i černé keratomy. Jsou ploché a konvexní, někdy mají papilární tvar. Časem se formace zakryjí keratinizovanými stupnicemi.

Formace se objevují na všech částech těla, s výjimkou dolní části nohou a dlaní. Množství – od jednoho až po více, umístění – jednotlivě nebo ve skupinách.

Keratomy zpravidla nevyvolávají bolesti ani jiné pocity. Někdy svědění. Některé případy se vyznačují přítomností zánětlivého procesu.

Vývoj choroby je dlouhý, může trvat déle než deset let. Ale tento nádor je benigní a nikdy se nezmění v onkologii. Na druhou stranu, někdy vzhled keratomů je velmi podobný prekanceróznímu stavu. Takové případy vyžadují odbornou diagnózu.

Někdy se senilní bradavice začínají aktivně růst. Nemoc se dostává do kožní fáze, kdy růsty skutečně vypadají jako rohy. To je zvláště patrné u fotografie z blízkého místa.

Způsoby léčby

Věkové keratomy obvykle nezpůsobují žádné nepříjemné pocity. Ale mohou zkazit vzhled, objeví se na nepohodlných místech. Bradavice na záhybech v kloubech, v kožních záhybech mohou být náhodně zaháknuty nehty, poškrábány, potřené oděvem.

Odpovídající léčbu předepisuje lékař, podle jeho svolení budou lidské léky dobrým doplňkem.

Lékařská péče je nezbytná, pokud bradavice:

Některé typy rakoviny jsou maskované keratózou. Správná diagnóza se objeví po biopsii. Jedná se o povinný diagnostický postup pro toto onemocnění. Dále lékař vezme v úvahu věk pacienta a vzhled růstu.

Komplexní léčba

Hlavním důvodem vedoucím k výskytu keratomů nebylo zjištěno. To znamená, že je nemožné ovlivnit to. Bohužel neexistuje léčba stáří a dědičnosti.

Dobré výsledky se však dosáhne komplexní terapií předepsanou dermatologem. Při výběru se berou v úvahu jednotlivé charakteristiky těla, kontraindikace, přítomnost patologických stavů a ​​chronických onemocnění. Navíc můžete použít lidové prostředky.

 1. Vysoká dávka kyseliny askorbové – 5-6 tablet vitaminu C třikrát denně.
 2. Aplikace hormonálních mastí na místa – například flutsinar.
 3. Je zakázáno být pod sluncem.
 4. Jezte více zeleniny a ovoce.
 5. Snížení výživy živočišného tuku a zvýšení zeleniny.
 6. Vyvarujte se stresových situací.

Kyselina askorbová zvyšuje imunitu, zlepšuje odolnost těla. Proto jsou nová místa stále méně. Ale velké dávky tohoto léku mohou vést k dalším poruchám, jako je gastritida nebo urolitiáza. Maximální dávka se proto nepřijímá déle než sedm dní, pak se používá obvyklá dávka.

Hormonální masti jsou velmi dobré pro zmírnění zánětu, normalizaci metabolických procesů. Výsledkem jejich použití je snížení rychlosti růstu bradavic, snížení pigmentace. Trvání užívání těchto léčivých přípravků je však omezené, jinak dojde k riziku vzniku plísňových onemocnění.

Techniky odstraňování bradavice

Obvykle se to snaží zbytečně uchýlit. Odstraňte senilní bradavice, které zneklidňují obličej nebo neustále narušují česání, pohyby, oděrujte. V žádném případě to nemůžete udělat doma: to je přímá cesta k rakovině kůže skvamózních buněk. Navíc je lékařský postup rychlý, s téměř žádnými komplikacemi a zanechává málo viditelných stop.

Jizva po odstranění keratomu je na kůži téměř nepostřehnutelná, můžete dokonce mluvit o jeho úplné nepřítomnosti.

Nejrychlejší způsob, jak se zbavit bradavic, pomůže laserovým a rádiovým vlnám. Kryodestrukce, kaučení s kapalným dusíkem, trvá asi týden. Bradavice zemře, kůra zmizí. Může se tvořit bublina, později sama praskne a zůstane jen zdravá kůže.

Elektrokoagulace je účinek vysokofrekvenčního proudu na nahromadění, který způsobuje lokální zvýšení teploty tkáně. Na ránu se tvoří kůra, hojení je rychlé a nezanechává jizvy.

Chirurgické odstranění se provádí při lokální anestézii. Chirurg pracuje s normálním skalpelem. Místo incize je suturováno intradermální metodou. Tento kosmetický švů je po určité době snadno odstraněn.

Odstranění laserem je velmi rychlé. Pod vlivem paprsku tkaniny se doslova “odpařuje”. Pro tuto metodu neexistují žádné kontraindikace. Nebyly zaznamenány žádné relapsy na místech odstranění. Stejně tak metoda rádiových vln.

Jak může populární lékařství

Nejbezpečnější nástroj, který pomáhá vyhlazovat hrubý povrch bradavice – rostlinného oleje. Můžete použít slunečnice, řešetlák a jedle. Před použitím musí být kalcinován.

Tento lidový lék nelze aplikovat pouze v jednom případě: pokud je keratom poškozen. Po zbytek času neustále mazání nerafinovaným olejem změkčuje povrch a zhoršuje ho. Podobně směs citronové šťávy a ricinového oleje v rovných částech.

Můžete si udělat balzám na ořech sám. Používá se po dobu dvou týdnů, v oblasti postižené.

 1. Trochu nezralé vlašské ořechy (1 díl), které dávají termosku.
 2. Naplňte olej ohřátý na 45 stupňů (6 dílů).
 3. Trvejte na den a pak na namáhání.

Pravidelná celandina, nebo spíše její šťáva, je někdy účinná. Mazání senilních bradavic je často nutné co nejdříve. Ale je nutné použít šťávu, ne lékárnu.

Podobný účinek má také pampeliška, červený rybíz, chřest. Tyto lidové prostředky mohou být použity pro mazání nebo jako komprese. Pro ošetření je na bradavici umístěn tampon navlhčený šťávou a utěsněn omítkou.

Celandine lze použít a sušit. Jeho listy jsou mleté ​​ve vepřovém tuku, dříve roztaveném. Dvanáct kapiček karbolické umožní dlouhou dobu skladování směsi.

Jednoduchým lidovým prostředkem pro léčbu bradavic je použití tortilly mouky. Projíždí těsto z pšeničné mouky a čpavku. Konzistence musí být dostatečně viskózní, aby dort udržel svůj tvar.

Vavřínová masť je užitečná pro bolest a růst formací. Můžete je použít denně.

 1. Šest bobkových listů a jednoho borůvka se rozemele na prášek.
 2. Přidejte 12 dílů másla, dobře promíchejte.
 3. Směs se zváží, přidá se levandulový olej nebo jedle na 15 kapek na 100 g.

Česnek se používá jako samostatný nástroj nebo v kombinaci s medem, citronem.

 1. Čtyři hřebíčky třít a nalít sklenici vroucí vody. Po hodině aplikujte na keratom.
 2. Tři části česneku šťávy smíchané s jednou částí medu. Zmáčkněte růst pomocí snadných třecích pohybů.
 3. Smíchejte stejné množství česneku a citronové šťávy. Vezměte si do ní 8 kapek přidáním do polštáře vody.

Můžete vypít všechny bylinné přípravky předepsané pro onemocnění jater. Podobně provozuje mléčnou cesnakovou tinkturu.

Veškeré lidové prostředky a předpisy musí být koordinovány s lékařem. Za prvé určí jejich kombinaci s předepsanou léčbou. Za druhé, budou moci vydat doporučení pro větší účinnost. Za třetí zjistěte, zda nebudou způsobovat nežádoucí účinky.

Metody léčby keratomů souvisejících s věkem jsou poměrně rozmanité. V každém případě bude lékař spolu s pacientem vybrat nejúčinnější. Zbavte se bradavic je docela reálné. Ale můžete žít v míru a s nimi dále, hlavní věcí je zabránit rozvoji onkologie.

Leave a Reply

Jak odstranit papilomy a bradavice po 2 týdnech?

Jak rychle a nevratně vyloučit riziko rakoviny způsobené papilomavirem?

Další informace…