Symptomy při léčbě HPV

Symptomy při léčbě HPV

Obsah článku:

Symptomy při léčbě HPV

Lidský papilomavirus u mužů: příznaky, diagnóza, léčba

Lidský papilomavirus (HPV) je rozšířen po celém světě. Ovlivňuje muže i ženy stejně často. Je známo více než 200 typů papilomavirů. Nebezpečí je, že mohou způsobit rozvoj rakoviny.

1. Jak se můžete dostat do infekce?

Infekce je obvykle sexuálně přenosná. Existují také údaje o kontaminaci kontaktu prostřednictvím handshake, bazénu, spodního prádla a hygienických předmětů. Přenos infekce při porodu z matky na dítě je možný (vertikální cesta).

HPV infikuje epiteliální buňky, proniká do nejhlubších vrstev kůže nebo sliznic, v nich může dlouhodobě přetrvávat. V mnoha případech se virus od sebe sama eliminuje během 12 až 24 měsíců po infekci.

Zajímavé Asi polovina dospělé sexuálně aktivní populace planety je nakažena jakýmkoli typem papilomaviru!

Nejvyšší výskyt je ve věku 17-29 let, ve starším věku zůstává riziko infekce.

2. Klasifikace

 1. 1 Anogenitální bradavice: genitální bradavice, léze ve formě skvrn, papule a vzácnější formy: Bowenova choroba, bovenoidní papullóza, Bushke-Levensteinské obří bradavice.
 2. 2 Extragenitální papilomy a bradavice:
  • Poranění kůže jiné lokalizace: ploché, vulgární, plantární bradavice, verruciformní epidermodysplázie, nekorické kožní léze atd.
  • Papilomy sliznic: hrtan, spojivka oka, ústní sliznice atd.
 3. 3 Dysplazie, prekancerózní stavy.
 4. 4 Rakovina konečníku a análního kanálu, rakovina penisu atd.

Následující rozlišení:

 1. 1 Latentní forma (bez vnějších znaků, skrytá, zjištěná během laboratorního výzkumu).
 2. 2 Subklinická forma (vymazána manifestace nemoci).
 3. 3 Klinická forma (klasické symptomy infekce ve formě nádorů, dysplázie).

Mělo by být jasné, že latentní forma je častější v praxi lékaře. Zvláštní skupina se skládá z osob s výraznou imunodeficiencí (infikovaných HIV, stavů po transplantaci orgánů apod.), Oslabených pacientů, v nich je mnohem obtížnější léčit infekci.

3. Rizikové faktory

To jsou podmínky, které zvyšují pravděpodobnost infekce papilomavirem. Mohou být identifikovány následující rizikové faktory:

 1. 1 Časný nástup sexuální aktivity, velký počet partnerů a jejich častá změna.
 2. 2 Zanedbání bariérové ​​antikoncepce (kondomy).
 3. 3 Souběžné genitální infekce (chlamydie, kapavka, genitální herpes, syfilis, trichomoniasis).

Avitaminóza, jiné somatické onemocnění a faktory vedoucí k imunodeficienci zvyšují pravděpodobnost klinických projevů.

4. Příznaky HPV u mužů

Inkubační doba pro infekci HPV je přibližně 3-6 měsíců, někdy může být prodloužena až na jeden rok. Předpokládá se, že v 90% všech případů dojde k samoléčení a tělo se zcela zbaví lidského papilomaviru. Další část infikovaných mužů rozvíjí klinické příznaky infekce s různou závažností, v závislosti na typu viru, jeho titru a stavu imunity.

Genitální bradavice, bradavice a papilomy jsou považovány za nejčastější projevy u mužů.

4.1. Genitální bradavice

Představují prodloužené, světle růžové růsty na kůži a sliznicích, které mají charakteristickou strukturu a vzor. Někdy se říká, že kondylomy vypadají jako květák.

Nejčastěji se objevují v místech, které jsou při pohlavním styku náchylné k největšímu tření: penis žaludku, močová trubice, předkožka (uzdu, vnitřní povrch listu), oblast konečníku (při análním styku). Condylomy jsou typické pro lidské papilomaviry typu 1-6, 10, 11, 16, 18, 30, 31, 33, 35, 39-45, 51-59, 70, 83.

Po infekci se genitální bradavice nepředstavují okamžitě. Při sloučení se jejich velikost zvyšuje, což může způsobit nepříjemné následky (například zranění a krvácení). Při palpaci jsou všechny formace bezbolestné, pohyblivé, kůže kolem nich se nezmění.

Také bradavice se objevují na pubis, vnitřní ploše stehen, v oblasti slabiny. Muž může zaznamenat další příznaky:

 • Bolest, křeče, nepohodlí při močení.
 • Nepohodlí při pohlavním styku, někdy extrémně bolestivé.
 • Krvácení kondylomů s výskytem nevytvářených trhlin.
 • Svědění.
 • Obtížnost vyprazdňování močového měchýře a ejakulace s výskytem velkých bradavic v močové trubici.
 1. 1 Zranění s přidáním sekundární infekce.
 2. 2 Krvácení.
 3. 3 Fimóza nebo parafimóza (zúžení předkožky).

Vzhled genitálních bradavic v genitální oblasti neovlivňuje reprodukční zdraví mužů. Pro sexuálního partnera se však stává infekčním. Proto, když se na genitáliích objeví obskurní forma, je třeba okamžitě kontaktovat dermatovenerologa nebo urologa.

4.2. Bradavice

U mužů mohou bradavice tvořit:

 1. 1 V perineu, v blízkosti konečníku, na předkožce, těle penisu, šourku. Vydejte se na vzhled papulí (těsných uzlíků) bez výčnělků a přerůstání.
 2. 2 Mohou ovlivnit nejen kůži a sliznice pohlavních orgánů, ale mohou se nacházet i na jiných částech těla: podrážky a dlaně, končetiny, krk, obličej a hlava, tělo. Palmarské a plantární bradavice postihují kůži nohou a dlaní, na povrchu mají tmavé skvrny, které je odlišují od obvyklého kalusu, způsobují nepohodlí při chůzi.
 3. 3 Žíly známé mnoha lidem a nacházejí se na kůži krku, očních víček, obličeje, hrudníku, předloktí. Jedná se o tenké, pohyblivé výčnělky barvy v barvě srsti, přičemž mezi pacienty se jmenuje “visící můra”.
 4. 4 vulgární a ploché bradavice malých rozměrů (až 0,5 cm), často mnohočetné a mají růst. Obvykle se nachází na zadní straně ruky a nohy (neměli byste být zaměňováni s palmar-plantar!).
 5. 5 Cystická, mozaika také často lokalizovaná na plantární ploše nohy, liší se ve struktuře a vzhledu.

Příčinou těchto formací jsou nejčastěji papilomaviry typu 1, 2, 4, 27 a 57. Mají různou afinitu k tkáním: s vulgárními bradavicemi jsou typické HPV 1, 2, 4, 26, 27, 29, 41, 57, 65, 75-78, zatímco u plantar – 1, 2, 4, 60, 63 byt – 3, 10, 28, 38, 41, 49.

5. Vzácné formy infekce lidského papilomaviru

Vzácné patologie zahrnují Bowenovu nemoc, bovenoidní papulosu a rakovinu penisu.

5.1. Bowenova choroba

Je charakterizována tvorbou skvrn se sametovým povrchem a nerovnými obrysy umístěnými na kůži nebo sliznicích. Jejich barva na sliznici je jasně červená, na kůži je šedo-hnědá. Velikost a počet formací mohou být různé. U mužů se takové skvrny tvoří na penisu, rukách, hlavě a jsou způsobeny 16, 18, 31 a 34 typy HPV.

Vzdělávání se zpravidla nachází uvnitř epidermis, ale později se může přeměnit na invazivní karcinom skvamózních buněk.

5.2. Bovenoidní papullóza

To se projevuje několika papulemi (o průměru 1 až 30 mm) s hladkým povrchem a nerovnými okraji na hlavě nebo těle penisu. Vyskytuje se u jedinců všech věkových skupin, nejčastěji ve stáří na pozadí infekce 16, 18, 34, 39, 40, 42, 45 druhů lidských papilomavirů.

Bovenoidní papullóza má benigní průběh a je náchylná k regresi. V některých případech se však nemoci mohou přeměnit na rakovinu.

5.3. Penicilní karcinom

Vysoce onkologické typy HPV (jmenovitě 16 a 18) vedou za určitých podmínek k maligní degeneraci epitelu, dysplazie a rakoviny.

Vzhled maligní tvorby mužských pohlavních orgánů je podporován bovenoidní papulosou, Bowenovou chorobou, erytroplazií Keir a obliterující balanitidou. Nejčastěji se primární vada formuje na hlavě, zřídka na listy předkožky a zůstává bez povšimnutí. Je to plochá nebo exofitická formace, která postupně roste do hlubin.

Vlastnosti maligního procesu jsou:

 1. 1 Vředová plocha.
 2. 2 Krvácení.
 3. 3 Nerovnoměrnost, drsnost, nerovnoměrné zbarvení, vředy.
 4. 4 Tvorba píštělí s hnisavým výbojem.
 5. 5 Obecné příznaky (teplota podbřišku, slabost, zvýšené regionální mízní uzliny).

6. Diagnostické metody

Diagnóza infekce HPV se redukuje na primární inspekce postižené oblasti, plotového biomateriálu pro výzkum (stěr z močové trubice, tvorbu biopsie). Výsledný materiál se zkoumá metodami polymerázové řetězové reakce (PCR) a DNA hybridizace (Digene-test). Testy umožňují stanovit nejen přítomnost HPV, ale také genotyp viru, stejně jako virovou zátěž.

Méně častěji se provádí enzymová imunotest pro detekci protilátek proti lidskému papilomaviru (třídy G a M imunoglobuliny) v krvi pacienta.

7. Léčba a prevence

Při léčbě infekce HPV je třeba poznamenat následující skutečnosti:

 1. 1 Lidský papilomavir nelze zcela vyjmout z těla. V části infikovaných je virus eliminován bez účasti lékaře a pacienta.
 2. 2 Vnější kosmetické vady (bradavice, bradavice a papilomy) se odstraní jednou z následujících metod.
 3. 3 Kromě toho mohou být přípravky na interferon předepsány pro posílení imunitního systému a boj proti infekcím, stejně jako pro snížení počtu relapsů a komplikací.
 4. 4 Infikované vysoké onkogenní riziko HPV je indikováno dynamickým pozorováním. Je důležité upozornit ženu na možnost přenosu viru a sledovat ji. HPV typy 16 a 18 způsobují většinu případů spinocelulárního karcinomu konečníku a děložního čípku.

K odstranění genitálních bradavic, papilomů a virových bradavic jsou častěji používány následující metody: excize s laserem, elektrický nůž, skalpel, odstranění kapalným dusíkem.

Používejte také chemické metody: vystavení působení kyseliny dusičné, kyseliny trichloroctové a jejich kombinací. V posledních letech se na farmaceutickém trhu objevily léky jako Mardil Zinc Max, Duofilm a Solcoderm. Když se lokálně aplikují, rozvíjí se lokální nekróza papilomu a jeho spontánní destrukce.

V případě velkých kondylomů velkých rozměrů se provádějí prekancerózní stavy, kombinovaná terapie a dynamické pozorování.

Účinnost léčby závisí do značné míry na zvoleném schématu, věku a stavu imunitní odpovědi pacienta, velikosti léze.

Prevence infekce HPV u mužů je omezena na snížení počtu sexuálních partnerů, používání bariérové ​​antikoncepce (kondomy), pravidelných lékařských vyšetření u urology, očkování ve věku 9-15 let pomocí vakcín Gardasil a Gardasil 9.

Papilom (HPV) cervixu: co to je, příznaky a léčba

Lidský papilomavirus (HPV, infekce lidského papilomaviru, PVI) je příčinou nejběžnějších patologických změn v orgánech urogenitálního traktu, včetně tvorby cervikálního papilomu.

To, co je nebezpečné, je papilom v děložním čípku a určitě bude rakovina děložního čípku s HPV – to jsou nejčastější otázky žen s potvrzenou HPV infekcí u gynekologa.

Budeme se snažit podrobně porozumět tomu, co je HPV, jaká je nebezpečí cervikálního papilomu, zejména během těhotenství, jaké vakcíny (vakcíny) pro HPV existují a jaké testy musí být provedeny v této patologii.

Lidský papilomavirus

HPV – Bezobolny DNA – obsahující virus z rodiny papovaviru. Lidské virové patogeny jsou rozděleny do pěti skupin.

Viry z alfa skupin jsou schopny proniknout do cervikálního epitelu následným vývojem prekancerózy nebo rakoviny.

Betta, gama atd. Přetrvávají v kožních buňkách.

Velikost genomu je 8000 nukleotidových párů.

HPV nemá obálku lipoproteinů, která způsobuje stabilitu a odolnost proti nežádoucím účinkům.

Viry neobsahují specifickou rizikovou skupinu nebo mohou být všichni sexuálně aktivní lidé považováni za ohroženou.

Podle údajů poskytnutých Světovou zdravotnickou organizací mělo 75% žen v reprodukčním věku epizodu infekce HPV nejméně jednou v životě. Taková prevalence viru je určována sociálními, ekonomickými, hygienickými, behaviorálními faktory.

V Rusku jsou pozitivní výsledky screeningu na HPV zjištěny u 45% žen, zatímco kromě infekce HPV se vyskytují i ​​jiné sexuálně přenosné infekce.

Zvláštností HPV je to, že po vniknutí do těla může virus dlouhodobě přetrvávat (být v klidu), ale jakmile imunitní systém nefunguje, začnou se virové patogeny aktivně rozmnožovat a pak se objeví příznaky infekce HPV.

Virový patogen je schopen “zablokovat” imunitní systém kvůli svým vlastnostem:

• nedostatek viremie,
• omezení replikačního cyklu epitelem,
• nedostatek cytolýzy,
• lokální imunosupresivní (imunosupresivní) účinek specifických bílkovin viru.

Cervikální papilom, způsobený HPV, je nebezpečný, protože může způsobit rakovinu děložního čípku a anogenitální rakovinu.

Je třeba poznamenat, že schopnost HPV vést k rozvoji rakovinové patologie je velmi variabilní.

Tabulka papilomavirů různých typů

Pokud jde o onkogenní potenciál, podmíněně byly papilomaviry rozděleny do 3 skupin:

• nemohou za žádných okolností vést k nádorové patologii – neonkogenní
• za určitých okolností se může vyvinout rakovina – nízkorizikové onkogenní viry.
• za určitých podmínek vedou k malignitě, jsou potvrzenými příčinami rakoviny děložního čípku – onkogenní.

Symptomy HPV

Klinické projevy infekce způsobené lidským papilomavirem jsou přímo závislé na stavu imunity a typu viru.

Příznaky onemocnění mohou být přechodné (skrze), latentní (skryté) nebo perzistující (pravidelně se opakující).

U přibližně 80% pacientů s HPV se vyskytuje přechodný typ infekce, což je nejvýhodnější možnost, při které je virus odstraněn z těla bez léčby.

Infekce urogenitálního papilomaviru se projevuje polymorfními změnami v kůži a sliznicích pohlavních orgánů.

Při poškození děložního děložního čípku HPV vyvine léze, které jsou doprovázeny svěděním, výtoky, nepohodlí během pohlavního styku a někdy krvavými výboji v traumatu. Toto prohlášení je vhodnější pro klinické a subklinické formy infekce.

Samotná žena je nepravděpodobné, že by mohla vidět cervikální papilom, protože forma je hluboko v pochvě a je zobrazena během gynekologického vyšetření na židli.

Pro latentní kurz je charakterizována absence stížností, klinických a morfologických projevů. V tomto případě je zobrazeno pozorování v dynamice stavu děložního čípku, vaginy a vulvy.

Diagnostika: jaké testy jsou potřebné pro lidskou infekci papilomaviru

Zkouška na gynekologické židli

Pokud je při pohledu od ženy zobrazena erupce děložního hrdla, bude rozumné diagnostikovat HPV, protože infekce HPV může být příčinou vzniku ektopické defekty.

Testy s kyselinou octovou a Lugolovým roztokem umožňují diagnostikovat projevy infekce lidskými papilomaviry.

Po zpracování věnujte pozornost přítomnosti následujících znaků:

• acetobelový epitel,
• mozaika,
• punkce,
• přítomnost atypického zaměření.

Papilom na děložní čípku, po ošetření Lugolovým roztokem, se získá plaketa podobná “krupici”.

Charakteristickým znakem je detekce buněk s koilocytózou a dyskeratózou. V tomto případě můžeme předpokládat vývoj malignity CIN (rakovina na místě).

• Biopsie papilomu děložního čípku.

Biopsie děložního čípku a kyretáž sliznice cervikálního kanálu, následovaná histologií, je opodstatněná v následujících případech:

1. po obdržení atypických buněk cytologickou analýzou,
2. s jasnými známkami infekce HPV,
3. kolposkopie (zde nezohledňuje onkogenicitu viru),
4. s malými změnami v děložním čípku, ale s dostupnými laboratorně potvrzenými údaji o přítomnosti vysoce onkogenních typů HPV.

Symptomy při léčbě HPV

Histologicky se projeví infekce způsobená lidským papilomavirem (protože projevy se stanou závažnějšími) následovně:

• kondylom s dyskeratózou a akantózou,

• SIN v různých stupních

• zhoubný nádor děložního čípku.

Stejně jako u jakékoli jiné infekce je třeba testovat HPV.

1. Stanovení virové zátěže.

Pro potvrzení HPV je opodstatněné použití metody Hybride Capture (HPV-Digene-test), PCR-reálného času pro kvantitativní vyhodnocení rizika malignity.

Čím vyšší je virální zátěž v papilomu děložního čípku – tím větší je riziko rakoviny.

Jak dešifrovat test HPV

Při rychlostech vyšších než 5 000 genomů je riziko vzniku malignity v děložním papilomu velmi vysoké.

Navíc k diagnostice PCR pro HPV je nutné vyšetřit, zda by infekce STI nemusely detekovat koinfekce.

2. PCR analýza přítomnosti HPV v těle.

3. Kombinace: p16 ki 67 mcm2 mcm7 Hsp27 a další.

4. Při diagnostice atypických stavů děložního čípku dělejte Papanicolaouový nátěr následovaný onkocytologií.

Léčba HPV

Výběr taktiky léčby je vždy určován individuálně a závisí na řadě faktorů:

• stavy imunitního systému,
• povaha a lokalizace patologických ložisek,
• přítomnost souběžných onemocnění
• stupeň karcinogenity viru.

Sexuální partner musí být vyšetřen bez zbytečného odkladu. Během léčby se doporučuje sexuální odpočinek a po skončení používání kondomu.
Neexistuje jediný léčebný režim pro HPV.

Jak se zbavit cervikálního papilomu

Odstranění papilomu na děložním hrdlu je možné pomocí několika metod:

• Zničení (destrukce) tekutým dusíkem, elektrickým proudem, laserem, rádiovými vlnami, fotodynamickými a argonovými plazmatickými účinky.

• Odstranění cytotoxickými léky.

Podofylin, 5-fluorouracil.

Zpracování kyselinou 3-chloroctovou, solkodermem atd.

Destruktivní metody ovlivnění jsou považovány za efektivnější, ale při jejich užívání je narušena anatomická a funkční celistvost (při porodu mohou být problémy žen bez porodu).

Na pozadí jiných infekčních a zánětlivých onemocnění urogenitálního traktu a dalších komorbiditů je imunitní systém narušen, proto je indikováno použití imunomodulačních léků a antivirotik.

Imunomodulátory a antivirové léky proti HPV jsou předepisovány jak v monoterapii, tak v komplexní léčbě.

Nejrozšířenějšími prostředky jsou:

• Groprinosin,
• Panavir,
• Galavit,
• Viferon,
• Isoprinosin.
• Promisan.
• Indinol

Izoprinzin modernější a účinnější lék, je součástí standardů léčby v Evropě.

Isoprinazin užívá 2 tabulek. (1000 mg) 3krát denně, po dobu 5 dnů. Je potřeba provést 3 kurzy s přestávkami po 4 týdnech.

Způsob podání: Isoprinanazin je předepsán po destrukčních zákrocích 2 tablety 3krát denně, po dobu 10 dnů, opakují se další 2 cykly s intervalem 10-14 dnů.

Panavir – bylinné léky, má imunomodulační antivirový účinek.

Způsob aplikace: 0,004% roztok (3 injekce za 48 hodin, poté 2 injekce za 72 hodin, celkem 5 injekcí).

Transrektální Panavir svíčky se používají pro 1 svíčku v noci po dobu 10 dnů.

Ve formě gelu se Panavir užívá 2-3krát denně k lokální léčbě po operaci.

Během těhotenství a kojení se léky nepoužívají.

Promisan – oncoprotector, podle výzkumníků, snižuje riziko rakoviny děložního čípku při léčbě žen infikovaných HPV.

Způsob aplikace: 2 kapsle 2krát denně po dobu šesti měsíců.

Indinol s HPV přispívá k selektivní smrti infikovaných buněk, brání dalšímu množení viru.

Způsob aplikace: 2 kapsle 2krát denně po dobu 3 až 6 měsíců.

Galavit – imunomodulační, protizánětlivé a antioxidační léčivo.
Zlepšuje všechny části imunitního systému v důsledku aktivace fagocytózy.

Způsob aplikace: 100 mg jednou denně intramuskulárně po dobu 5 dnů, poté 100 mg každý druhý den až po 10-15 injekcí po celou dobu trvání.

Galavit se vyrábí ve formě čípků.

HPV a těhotenství

Lidský papilomavirus má zvláštnost – během těhotenství nechat perzistentní stav v klinických formách.

Riziko cervikálního papilomu během těhotenství je možné infikovat virem hrtanu dítěte, patogenními účinky na trofoblast, což způsobí spontánní potrat.

Všechna léčiva s destruktivním účinkem (podofyllin, podofylotoxin atd.) Mají škodlivý účinek na plod, což je přímá kontraindikace užívání.

Pokud dojde k výraznému růstu, je možné provést léčbu laserem nebo proudem, ale pouze v 3. trimestru.

Někdy, abyste vypnuli čas průchodu plodu přes infikovaný růstový kanál, použijte císařskou sekci.

Aktivity prevence HPV

Očkování se používá jako primární profylaxe proti HPV.

Existují 2 vakcíny proti lidské infekci papilomaviru: Gardasil (kvadrivalentní, 4 patogeny) a Cervarix (bivalentní, 2 patogeny).

Gardasil – Speciálně navržená vakcína proti cervikálnímu papilomu.

Podle vynálezců HPV vakcíny by očkování mělo být prováděno před nástupem sexuální aktivity.

Doporučený věk pro chlapce a dívky od 9 do 17 let, pro ženy od 18 do 26 let.

Vakcína proti HPV se vyskytuje trojnásobným podáním vakcíny během 6 měsíců. Všimněte si, že podle anotace je vakcína profylaktická, ne terapeutická.

Během očkování je nutné zabránit těhotenství.

Gardasil a Cervarix jsou oficiálně používány v 65 zemích světa, včetně Ruské federace. V USA, Francii, Německu jsou očkovací látky HPV zahrnuty do imunizačního schématu.

Cervarix a Gardasil pro papilom a rakovinu děložního čípku pomáhají pouze profylakticky, ale neovlivňují již existující cervikální papilom a nevyléčí HPV infekci.

Leave a Reply

Jak odstranit papilomy a bradavice po 2 týdnech?

Jak rychle a nevratně vyloučit riziko rakoviny způsobené papilomavirem?

Další informace…