Termín léčba viru papillomu u žen

Termín léčba viru papillomu u žen

Obsah článku:

Lidský papilomavirus u žen

Papilomaviry u žen – onemocnění infekční povahy, které je způsobeno virem z rodiny papilomavirů (Papillomaviridae). Onemocnění vede k patologickým změnám v buňkách kůže a sliznic žen, které se projevují ve formě bradavic a papilomů.

Nejčastějším druhem přenosu je sexuální kontakt s infikovanou osobou, proto tato nemoc patří do skupiny pohlavně přenosných chorob.

Lidský papilomavirus u žen je způsoben lidským papilomavirem, který má více než 600 druhů. Méně než 10% z nich může ovlivnit anogenitální trakt žen a projevovat se v podobě genitálních bradavic. Toto onemocnění vede v některých případech k rakovině děložního čípku, v 70% případů je vyvoláno dvěma druhy HPV – 16. a 18. ročníkem.

Světová zdravotnická organizace poskytuje statistiky, podle nichž je přibližně 60% celkové populace Země nositelem tohoto viru.

Fakta o viru:

 • HPV je lídrem mezi všemi infekcemi, ke kterým dochází během sexuálního styku.
 • Doba nejvyšší infekce je začátek aktivního sexuálního života.
 • Prakticky všechny typy HPV nepoškodí zdraví ženy.
 • V převážnou většině případů infekce zmizí sama o sobě do 2 let.

EXPOZICE

Lidský papilomavirus u žen je nejčastěji diagnostikován u těch představitelů slabšího pohlaví, kteří vedou promiskuitní sexuální život a často se mění na mužské partnery. K infekci a vývoji onemocnění však sama o sobě nestačí pouze aktivní sexuální život.

 • Oslabená imunita.
 • Přítomnost dalších závažných infekčních onemocnění v ženském těle.
 • Obrovské užívání drog.
 • Nekontrolované užívání perorální antikoncepce.
 • Zneužívání alkoholu a kouření.

Symptomatologie

U ženy se objevují papilomy v období od 3 týdnů do 8 měsíců po infekci. Termín projevy nemoci přímo souvisí s typem viru a také se všeobecným stavem těla. Inkubační doba pro manifestaci virů typů, které vyvolávají progresi rakoviny děložního čípku, je často až 20 let.

Ženské papilomaviry vedou ke vzniku kožních lézí v oblastech pokožky, stejně jako na sliznicích, které mohou mít několik variant. Tyto změny jsou hlavní příznaky této nemoci.

Klinické projevy papilomů:

 • Vulgar. HPV se objevuje jako náraz s obtížným nátěrem a průměrem 1 cm nebo více. Nejčastěji se nacházejí nádory na zadní straně rukou.
 • Závit. Vystupují ve formě malých kužely nažloutlé barvy, které postupně rostou a kondenzují. Starší ženy jsou nejvíce náchylné na tento typ papilomů.
 • Plantar. Na chodidle se objeví neoplasm podobný kalusu. Rozdíl od kornů je, že nárůst neobsahuje kapalinu uvnitř a vypadá jako lesklý náraz.
 • Ploché. Vzhled tohoto typu papilomů předchází červenost a silné svědění kůže v místě neoplazie. Ve vzhledu je papilom plochý a kulatý, často se liší od barvy kůže.
 • Spiky. Nové výrůstky se vyskytují na ženských genitáliích, ústní sliznici a kolem konečníku.

Ze specifických symptomů onemocnění u žen je po pohlavním styku, po narušeném menstruačním cyklu a mírném svědění v genitální oblasti také krvácení po vaginálním výboji.

HPV DIAGNOSTIKA

Příslušný odborník (venerolog, gynekolog, specialistka na infekční onemocnění, imunolog) vám řekne, jak po léčbě lidských papilomavírů u žen po provedení diagnostických postupů. Vzhledem k vysoké prevalence viru se doporučují preventivní vyšetření u všech žen, které dosáhly věku 30 let.

Diagnóza léčby HPV začíná obecným klinickým vyšetřením a stanovením typu papilomů na těle. Vzhledem k tomu, že onemocnění je často asymptomatická, vyvinula celý systém výzkumu přítomnosti HPV v těle ženy.

Metody výzkumu:

 • Polymerázová řetězová reakce. Tato analýza pomáhá identifikovat typ viru v těle. Nevýhodou této studie je, že neurčuje počet virových částic.
 • Metoda hybridního zachycení. Účinnější studie, která pomáhá nejen přesně určit typ viru, ale i jeho kvantitativní složení (virové zátěž).
 • Kolposkopie. Studie specializovaných cervikálních zařízení k identifikaci patologií.
 • Cytologické vyšetření. Pomáhá určit přítomnost viru s vysokým rizikem rakoviny.
 • Biopsie děložního čípku.
 • Histologické vyšetření.

Ženy mladší 30 let by měly být podrobeny rutinní prohlídce každé tři roky. V případě pozitivního výsledku u typu viru s vysokým onkogenním rizikem by se měla každoročně prověřovat.

Starší ženy bez typů vysokého onkogenního rizika v těle jsou vyšetřovány každých pět let. V přítomnosti takových virů se doporučuje postup kolposkopie a studie PCR. V některých případech předepisuje odborný lékař cervikální biopsii pro účinnější léčbu žen s lidským papilomavirem.

Po dosažení věku 65 let se další vyšetření ukončují za předpokladu, že poslední dvě cytologické studie byly negativní u vysoce rizikového HPV.

Léčba papilomaviru u žen zahrnuje dva hlavní přístupy – toto antivirová terapie a chirurgické odstranění papilomů. Je třeba si uvědomit, že tradiční léky jsou extrémně nebezpečné, protože pacienti často zaměňují HPV s jinými onemocněními a v procesu samoopracování zhoršují jejich stav.

Antivirová terapie Zahrnuje léčbu širokou škálou antivirotik a také podávání imunomodulátorů. Správná lék je zvolen po konzultaci se svým lékařem, v závislosti na výsledcích studie a druhu viru v těle.

Chirurgická intervence zahrnuje odstranění nádoru na těle ženy chirurgem pod lokální anestezií. Chirurgický zákrok není nejúčinnějším způsobem léčby, protože tento postup může vést k tvorbě jizev a jizev na těle.

Moderní metody léčby papilomů:

 • Laserová terapie. Během tohoto postupu se novotvary odstraňují bez následné zjizvení pokožky.
 • Elektrokoagulace. Papilomy jsou odstraněny pod vlivem elektrického proudu, shrnuty pomocí speciální jehly.
 • Kryoterapie. Tento postup vystavení velmi nízkým teplotám se stal široce používán pro léčbu lidského papilomaviru u žen. Zvláštností postupu je dokonalá bezbolestnost.

PROPHYLACTICKÁ OPATŘENÍ

Jak příznaky, tak i léčba viru papillomaviru u žen v současné fázi vývoje léku nezpůsobují pro ošetřovatele specializaci. Nicméně, aby se zabránilo onemocnění, odborníci doporučují dodržování jednoduchých preventivních opatření, které pomohou vyhnout se této nepříjemné nemoci.

Preventivní opatření:

 • pouze chráněný sex se zvláště aktivním sexuálním životem, který se vyznačuje neustálou změnou mužů;
 • antivirová vakcinace;
 • podpora imunity na dostatečně vysoké úrovni;
 • omezení používání alkoholu a nikotinu.

PROGNÓZA PRO VYUŽITÍ

Lidský papilomavirus u žen je onemocnění, které se nejčastěji vyřeší v krátké době. Hlavní komplikací tohoto onemocnění je riziko vzniku rakoviny děložního čípku. Pravidelné preventivní vyšetření a dodržování všech preventivních opatření jsou proto předpokladem pro ohrožené ženy.

Nemoc je často asymptomatická a nevyvolává žádné potíže v každodenním životě. Léčba onemocnění je možná bez přerušení pracovního procesu.

Nalezli jste chybu? Vyberte jej a stiskněte klávesy Ctrl + Enter

Herpes je virové onemocnění, které postihuje sliznice a kůži. V oblasti rtů nejčastěji způsobují opary z oparu.

12 mýtů o viru lidského papilomu

Lidský papilomavirus (nebo HPV – lidský papilomavir) se přenáší pouze od člověka k člověku. Podle statistik v naší zemi je 60% populace infikováno tímto virem. A důvodem rozšířené prevalence této virové infekce jsou různé způsoby přenosu.

Podle mnoha lidí se HPV přenáší pouze sexuálním kontaktem s vaginálním, análním a pohlavním pohlavním stykem. Existuje však i pravděpodobnost, že se tato infekce dostane do styku s kontaktem v každodenním životě a na veřejných místech.

Infekce tímto virem způsobuje vzhled charakteristických výrůstků na kůži a sliznicích. Asi 130 kmenů HPV je známo a většina z nich vyvolává výskyt nádorů na určitých místech. To znamená, že vzhled bradavic na kůži rukou nezpůsobí genitální infekce.

Porážka genitálních orgánů může být vyvolána 30 kmeny viru a asi 20 z nich je onkogenní. Většina lidí ví, že přítomnost lidského papilomaviru může způsobit rakovinu pohlavních orgánů, ale ani tato informace není vždy důvodem k tomu, aby se lékař mohl identifikovat a léčit infekci. Původci tohoto postoje k jejich zdraví jsou četné mýty o HPV. V tomto článku vás seznámíme s 12 z nich a vy můžete správně rozhodnout o potřebě léčby.

Mýtus č. 1: Použití kondomu eliminuje riziko výskytu HPV

Sex chráněný kondomem výrazně snižuje riziko sexuálně přenosných chorob, ale není 100% zárukou bezpečnosti. Papilomavirus lze přenášet jakýmkoli kontaktem sliznic – pravidelnými polibky, pohlavním pohlavním pohlavím nebo použitím běžných hygienických předmětů.

Závěr: Kondomy by měly být použity pro bezpečný sex, ale nezrušují pravidelné kontroly u lékaře k včasné detekci pohlavně přenosných chorob (včetně HPV).

Mýtus číslo 2: ženy jsou častěji infikovány HPV.

Podle statistik je HPV ve skutečnosti častěji zjištěna u žen, ale muži i děti jsou vystaveni riziku, že se stanou partneři. Výsledky hromadných screeningových studií ukazují, že tato infekce je zjištěna u 40-50% žen a mužů, kteří mají aktivní sexuální život, a pravděpodobnost infekce virem během nechráněného pohlaví je 60-66%.

Závěr
Pravidelné vyšetření na detekci infekce způsobené lidským papilomavirem by měly provádět ženy a muži v jakémkoli věku.

Mýtus číslo 3: detekce HPV v monogamním páru naznačuje zradu jednoho z partnerů

Právě tento mýtus vedl k nesprávným závěrům o zradách v párech a vedl k rozpadu mnoha rodin. Detekce HPV však ve všech případech není spojena s nevěrou partnera. Genitální HPV infekce může být dlouhou dobu skryta v těle. Takový průběh může být pozorován po mnoho týdnů, let a dokonce i desetiletí.

Závěr
Identifikace HPV není vždy zrada partnera. Infekce se nemusí projevit po mnoho let a může být náhodně zjištěna během plánovaných vyšetření nebo léčby jiných nemocí. Pomocí analýzy je možné určit typ HPV, ale žádná metoda vyšetření nemůže určit dobu trvání viru v těle nebo určit, který partner se stal “viníkem” svého vzhledu. Infekce virem se může objevit kdykoli v životě (včetně před vytvořením páru).

Mýtus číslo 4: ženy ve věku nemusí být testovány na HPV

Mnoho žen po menopauze nejenže nevykonává testy na HPV, ale také zřídka navštěvuje gynekologa. Tato statistika však naznačuje vysoké riziko takových smrtelných chyb: 41% pacientů s karcinomem děložního čípku zemře ve věku 65 let a starší a jeden ze čtyř případů této nemoci je zjištěn v tomto věku.

Závěr
Onkogenní typy lidského papilomaviru se mohou začít znovu projevovat po mnoha letech skryté přítomnosti v těle. Ženy v jakémkoli věku by měly pravidelně navštěvovat gynekologa pro preventivní vyšetření a testy na HPV by měly být provedeny jednou za 3-5 let ve věku 30-65 let.

Mýtus č. 5: Všechny typy HPV mohou způsobit rakovinu genitálií.

Vědci dokázali identifikovat více než 130 druhů HPV a asi 30 z nich je schopných infikovat genitálie. Existují dvě hlavní skupiny HPV:

 • vysoce onkogenní viry – zahrnují kmeny 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73 a 82, jsou detekovány u 95-100% případů rakoviny děložního čípku ;
 • nízkokonkogenní viry zahrnují kmeny 6, 11, 36, 42, 43, 44, 46, 47 a 50, jsou častěji detekovány plochými a špičatými bradavicemi, počátečními stadii dysplazie a velmi zřídka s invazivním karcinomem děložního hrdla.

Závěr
Mnoho kmenů viru papilomaviru nevyvolává žádné problémy a samo-vytvrzuje několik měsíců po nástupu příznaků a 90% z nich je eliminováno po 2 letech. A jen některé kmeny HPV jsou onkogenní a jsou schopny indukovat degeneraci buněk do rakovinných buněk.

Mýtus č. 6: Vzhled genitálních bradavic způsobí rakovinu děložního čípku

Bradavice na genitáliích se objevují kvůli infekci různými kmeny papilomaviru. Ne všechny jsou onkogenní, a proto se rakovina děložního hrdla nevyskytuje ve všech případech.

Závěr
Chcete-li předpovědět pravděpodobnost vzniku rakoviny při detekci infekce HPV, je třeba provést analýzu k určení typu viru. Rakovinu děložního čípku lze vyvolat pouze jeho onkogenními kmeny – 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 a 68. V 94% případů 16 nebo 18 kmenů rozvíjí rakovinu.

Mýtus číslo 7: identifikace onkogenního viru v analýze naznačuje vývoj rakoviny děložního čípku

HPV může být v těle dlouhou dobu a nevykazuje se. Jeho detekce v testech není vždy symptomem rakoviny nebo prekancerózního stavu. Vzhled HPV vždy indikuje snížení imunity.

Závěr
Pro potvrzení diagnózy rakoviny děložního čípku lze pouze výsledky histologického vyšetření tkáňové biopsie. Detekce onkogenních nebo jiných HPV kmenů v nepřítomnosti takového potvrzení indikuje snížení imunity a zvýšení počtu virů. V takových případech by žena měla věnovat pozornost stavu imunitního systému a provádět léčbu zaměřenou na jeho podporu.

Mýtus číslo 8: Nemůžete být očkováni proti HPV kvůli nedostatku údajů o účinnosti vakcíny

Tento mýtus byl způsoben tím, že HPV vakcíny opravdu nemohou chránit osobu před infekcí všemi kmeny viru. Nicméně očkovací látky Cervarix a Gardasil mohou zabránit infekci nejvíce onkogenními 16 a 18 typy viru a Gardasil může zabránit infekci jinými typy, které způsobují vývoj genitálních bradavic.

Závěr
Očkování proti HPV by se mělo provádět, protože vakcíny mohou chránit před nejnebezpečnějšími typy viru, které vyvolávají rakovinu. Je nejúčinnější provést takové očkování dospívajícím před nástupem sexuální aktivity. Avšak v jiném věku bude účinnost očkování i nadále vysoká. I když byla žena v průběhu svého života infikována jedním z kmenů HPV, vakcína by mohla chránit před infekcími jinými typy.

Mýtus č. 9: Výtěžnost Papanicolaou je vyšší než očkování

Paprové rozmazání a očkování proti HPV jsou různé postupy a jejich účinnost nelze srovnávat. Roztok může odhalit mutace, které se již objevily, nebo prekancerózní změny v buňkách děložního děložního čípku. A očkování poskytuje příležitost zabránit infekci onkogenními typy HPV a vývojem rakoviny.

Závěr
Očkování proti HPV je účinné a může zabránit vzniku rakoviny děložního čípku. Je mnohem výhodnější provést tento postup, než počkat na začátek transformace buněk na rakovinu.

Mýtus číslo 10: po odstranění bradavice nemůže člověk nakazit sexuálním partnerem

Někteří odborníci se domnívají, že po odstranění bradavic se sníží riziko infekce sexuálního partnera. Při chirurgické léčbě HPV útvarů je vyříznuta pouze velká část infekční tkáně. Virus však zůstává v lidském těle a lidé s odstraněnými nebo odinstalovanými bradavicemi mohou být zdrojem infekce.

Závěr
Tkáně obklopené odstraněnými bradavicemi obsahují virus a chirurgická léčba těchto nádorů nezmenšuje riziko infekce HPV na nulu. Ve většině případů se zbavuje bradavic, aby se vyloučilo fyzické a morální utrpení ze života pacienta, ale po operaci zůstává virus v těle a riziko infekce sexuálního partnera zůstává.

Mýtus č. 11: úplně se můžete zbavit HPV

Zatím vědci nedokázali vytvořit drogu, která by zcela odstranila virus z lidského těla. Moderní medicína může nabídnout efektivní léčbu onemocnění způsobených HPV. S minimálně invazními nebo chirurgickými technikami se můžete zbavit bradavic, genitálních bradavic nebo cervikální dysplázie. Pro tento účel se používá chemická koagulace, elektrokoagulace, laserová léčba, kryogestrukce, nůž rádiového vlnění nebo chirurgický skalpel. Ale “zabít” virus je zcela nemožné pomocí chirurgických nebo léků na předpis.

V některých případech je pro dekontaminaci viru dostatečná chirurgická léčba a opatření zaměřená na zlepšení imunity. Opevněné potraviny, aktivní životní styl, chůze na čerstvém vzduchu a nedostatek stresu mohou pomoci normalizovat funkce imunitního systému a virus se v testování nezjistí. V některých případech se však pacientům doporučuje léčebný režim zaměřený na zlepšení imunity. Pro tento účel mohou být použity interferonové přípravky, nespecifické imunomodulátory, indinol a některé specifické antivirové činidla.

Závěr
I po léčbě onemocnění způsobených HPV zůstává virus v těle. Pro jeho deaktivaci se doporučuje provést léčbu a opatření zaměřená na zlepšení imunity. A pacienti, u kterých byla diagnostikována infekce způsobená lidským papilomavirem, by se měli podrobit pravidelným vyšetřením a dodržovat všechna doporučení lékaře.

Mýtus číslo 12: U těhotných žen s HPV se děti vždy narodí s respirační papilomatózou

Riziko infekce dítěte HPV existuje během porodu, ale není vysoká. Při průchodu porodním kanálem je možná infekce pouze dvěma specifickými typy viru – 6 a 11. Detekují se u žen s genitálními bradavicemi. Pokud dítě dostane tyto HPV infekce a infekce je zakořeněna, může se vyvinout respirační papillomatóza. Toto onemocnění zasahuje do normálního dýchání, ale je léčitelné.

Provádění dodávky císařským řezem zvyšuje šance dítěte zabránit infekci, ale také nedává 100% záruku. Kromě toho při výkonu takové operace u dítěte existuje vždy hrozba komplikací, které mohou být způsobeny chirurgickým zákrokem, a překračuje rizika spojená s možným vývojem respirační papilomatózy.

Závěr
Těhotné ženy s HPV, totiž genitální bradavice, by měly být s lékařem dlouho před porodem, aby diskutovali o možnosti nakažení dítěte a zvolili možnost provedení porodu.

Který doktor se má kontaktovat

Pro včasné zjištění infekce HPV by měla být každá žena pravidelně vyšetřována gynekologem a mužem an androlog nebo urolog. Genitální bradavice vyžadují léčbu od venereologa.

Kanál “Rusko 1”, program “O nejdůležitější” otázce “HPV”:

Leave a Reply

Jak odstranit papilomy a bradavice po 2 týdnech?

Jak rychle a nevratně vyloučit riziko rakoviny způsobené papilomavirem?

Další informace…