Tomsková léčba HPV

Tomsková léčba HPV

Obsah článku:

Lidský papilomavirus a infekce papilomaviru

Lidský papilomavirus (HPV nebo HPV – lidský papilomavir) je rozšířený virus, který způsobuje celou řadu onemocnění jak u žen, tak u mužů.

Nyní existuje asi 100 různých druhů lidského papilomaviru, z nichž 80 je nejvíce studováno. Různé typy viru mohou způsobit různé nemoci (viz tabulka typů hpv).

Asi 30 typů způsobuje poškození ženských pohlavních orgánů.

Nejnebezpečnější z nich jsou typy vysoce rizikových virů papilomu – tj. viry, které mají největší schopnost způsobit rakovinu genitálních orgánů, zejména rakovinu děložního čípku. Takové viry zahrnují typy HPV (hpv) 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51 a 52.

Nejdůležitějšími projevy infekce papilomaviru u žen jsou genitální a ploché bradavice, dysplázie (prekancer) a rakovina děložního čípku.

Nemoci způsobené různými typy HPV.

Jak často jsou papilomaviry a příbuzné nemoci?

Lidský papillomavirus – druhý (po genitálním herpesu), prevalence virové infekce ženského genitálního traktu.

Papilomaviry se vyskytují u asi 70% žen.
Různé projevy HPV infekcí se vyskytují u asi 50% infikovaných jedinců.

Jak se přenáší virus lidského papilomu?

HPV se přenáší sexuální a domácí cestou v kontaktu s kůží a sliznicemi infikované osoby.

Za přítomnosti genitálních bradavic se pravděpodobnost infekce blíží 100%. Použití kondomu nezabrání vždy infekci, ale snižuje pravděpodobnost infekce během infekce.

Genitální bradavice

Genitální bradavice (nebo, jak se jim říká genitální bradavice) – papilární výrůstky masa nebo růžovo-červenou barvou kůže a sliznic pohlavních orgánů. Mohou se vyskytovat jak odděleně (ve formě, která jsou porovnávána s kohoutem), tak společně (v tomto případě se podobají mořským řasám).

Nejčastěji se nacházejí na kůži vnějších pohlavních orgánů, kolem konečníku, vnějšího otevření močové trubice, na sliznici vagíny a děložního čípku. Genitální bradavice jsou charakterizovány mírným onkogenním potenciálem (schopnost proměnit se v rakovinu).

Nicméně by měly být odstraněny nejen z kosmetických důvodů, ale také s cílem snížit riziko rakoviny děložního hrdla a zabránit infekci partnera (partnerů). Malé genitální bradavice jsou odstraněny pomocí laseru, speciálních chemikálií (“hoření”), kapalného dusíku (cryodestruction) nebo slabého elektrického proudu (diathermocoagulation).

Ploché bradavice

Ploché kondylomy se liší od genitálního tvaru (nevyčnívají nad povrch sliznice) a mají mnohem vyšší onkogenní potenciál.

Proto jsou pro všechny ploché bradavice zobrazeny kolposkopie a biopsie (vyšetření části tkáně pod mikroskopem). Nejčastěji ploché bradavice se nacházejí na sliznici krčku a pochvy.

Pokud není na biopsii zjištěna žádná dysplasie, je odstraněna pouze malá část tkáně obklopující kondylom. Když se objeví dysplázie, odstraní se větší část tkáně.

Dysplazie a rakovina děložního hrdla

Dysplazie je porušení normální struktury tkáně, což zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny. Existují 3 stupně dysplázie. V 1. stupni je možné pozorovat místo dysplazie, v 2. a 3. stupni se místo dysplázie chirurgicky odstraní.

Rakovina děložního hrdla je závažné onemocnění, které je obtížné léčit. Jedná se o jeden z nejběžnějších nádorů ženských pohlavních orgánů.

Nejčastěji se objevuje rakovina děložního hrdla ve věku 48-55 let, ale také u mladých (obzvláště kuřáků) děvčat. Léčba rakoviny děložního čípku může provádět pouze onkolog.

Jak je diagnostikován papilomavirus?

Pro detekci HPV pomocí speciálních HPV testů. Nejběžnější je analýza PCR, která umožňuje identifikovat nejen HPV, ale také objasnit její typ.

Pro stanovení virové zátěže je však lepší použít kvantitativní HPV test. Tato metoda umožňuje určit kritickou koncentraci viru, která přímo souvisí s rizikem malignity. Tato analýza vám také umožňuje zhodnotit účinnost léčby, protože není vždy možné zcela zbavit viru, ale léčba umožňuje snížit jeho aktivitu.

V průběhu vyšetření vnějších pohlavních orgánů a děložního čípku lze zjistit projevy infekce virem papillomaviru. Během vyšetření lékaři vyšetří HPV vyšetření, stejně jako nátěr na onkocytologii z povrchu děložního čípku, který vám umožní vyhodnotit buňky, které ho kryjí.

Při detekci HPV je povinná kolposkopie – vyšetření děložního čípku při vícečetném zvětšení pomocí speciálních testů k vyloučení skryté patologie děložního čípku.

Je-li to nutné, provádí se další cervikální biopsie – za účelem histologického vyšetření se odebere malý kus cervikální tkáně.

Léčba léků proti HPV infekcím

V současné době neexistuje žádná antivirová droga, která by způsobila zmizení lidského papilomaviru z těla.

Různé interferony (reakferon, cykloferon a další) a interferonogeny (poludan, prodigiosan a další) mohou snížit již existující bradavice, ale nezmenšují frekvenci tvorby nových. Proto je hlavním způsobem léčby projevů infekce papilomavirem odstranění bradavic chemickými nebo chirurgickými metodami.

Používáme kombinace destruktivních metod léčby (diathermoelektrokoagulace, koagulace rádiových vln nebo chemická destrukce bradavic) s použitím antivirových léků, které také ovlivňují imunitní stav pacienta.

Lékaři naší kliniky věnují zvláštní pozornost papilomům způsobeným viry s vysokým onkogenním rizikem. S nimi vždy provádíme kontrolní kolposkopické studie.

Výhodou našeho léčebného režimu pro HPV infekce je to, že odstraňujeme nejen kondylomy, ale také zvyšujeme odolnost těla proti virům a bráníme jejich šíření. Pro každého pacienta vyvíjíme programy dalšího řízení, včetně speciálních kurzů léčby proti relapsu.

Je velmi důležité zabránit rozvoji onemocnění rozvojem rozsáhlého rozsáhlého očkování vnějších a vnitřních pohlavních orgánů. Důležité je také zabránit výskytu dysplazí v různém stupni.

Každou ženu, která požádá o naši kliniku, slíbí kvalifikační vyšetření (včetně určení množství virového typu), je-li to nutné, zvláštní studie imunitní reaktivity a v každém případě výběr individuálního léčebného režimu a vývoj účinného protireceptu.

Jak mohu zabránit infekci papilomaviru?

Až 82% žen se infikuje HPV už 2 roky po nástupu sexuální aktivity. Dokonce i u jednoho partnera je 20% žen infikováno tímto virem. Po nástupu sexuální aktivity by žena měla podstoupit každoroční gynekologické vyšetření, včetně skvrn pro onkocytologii a testy HPV.

Jedním z nejnovějších vývojů je vakcína na prevenci infekce HPV, která by podle vědců měla rovněž zabránit nástupu rakoviny děložního čípku.

Vývoj různých typů HPV vakcín začal na počátku 80. let. Počáteční údaje sloužily jako základ pro provádění rozsáhlých klinických studií u žen různých věkových skupin, stejně jako u dětí. Od té doby se dosáhlo významného pokroku ve zlepšování vakcín a bylo zjištěno, že se jedná o jejich účinnost a bezpečnost. V současné době byly vyvinuty tři typy vakcín.

V Rusku je registrována jediná vakcína Gardasil registrovaná proti 4 typům HPV (16, 18, 6, 11). Vakcína je určena pro děti od 9 let před nástupem sexuální aktivity (největší ochranný účinek na očkovací látku) a ženy do 26 let. v druhém případě je ochrana vytvořena pouze z těch typů viru, s nimiž žena neměla čas na infekci.

POZOR:
V červnu roku 2013 vláda Japonska odmítla tuto vakcínu doporučit k rozsáhlému použití s ​​přihlédnutím k faktům mnoha komplikací zjištěných po masovém očkování v zemi. Další šetření probíhá.
[Odkaz na zprávy v Medscape]

Vakcína je účinná při prevenci rakoviny děložního čípku, genitálních bradavic a rakoviny vulvy a pochvy. Vakcína se podává intramuskulárně třikrát. Nejvyšší klinická účinnost a bezpečnost vakcíny Gardasil potvrdila analýzu 4 velkých klinických studií.

Klinika EuroFemme v současné době doporučuje nejbezpečnější a nejúčinnější metodu primární prevence rakoviny děložního hrdla – aktivní detekci a léčbu prekancerózních stavů.

Metody diagnostiky HPV

Pro diagnostiku infekce způsobené lidským papilomavirem se používají následující metody:

 1. Klinické vyšetření;
 2. Cytologické vyšetření cervikálních skvrn na Papanicolaou (PAP – test na rozmazání);
 3. Kolposkopie;
 4. Cervikální biopsie;
 5. Histologické vyšetření;
 6. Psaní papillomaviru pomocí polymerázové řetězové reakce (PCR);
 7. Test DIGENE.

Nejúčinnějšími metodami jsou molekulární genetická diagnostika – PCR a test DIGENE.

1. Klinické vyšetření

Podle charakteristického klinického obrazu jsou zjištěny všechny typy bradavic, genitální bradavice. V přítomnosti anogenitálních bradavic je vyšetření cervixu povinné, podle indikace – k vyloučení endouretrálních kondylomů – uretroskopie.

2. Cytologické vyšetření cervikálních skvrn na Papanicolaou (PAP – test na skvrnu)

Analýza cytologického rozmazání je metoda detekce morfologických změn v buňkách, včetně těch, které jsou spojeny s HPV.

Metoda není specifická pro infekce způsobené virem s vysokým rizikem onkogenního rizika a identifikuje případy mírné dysplázie spojené s nízkým onkogenním HPV. Kvalita výsledku do značné míry závisí na kvalitě cytologa (interpretace je subjektivní) a na volbě metody barvení.

Přesnost cytologického testu je variabilní a závisí na mnoha faktorech, jako je technika odběru vzorků materiálu, technika přípravy škrobů a kvalifikace laboratorních techniků.

V 70 až 90% případů je příčinou falešně negativních cytologických odpovědí odebírání vzorků.

U 10-30% se vyskytuje chybná interpretace cytologických údajů u žen, které pravidelně procházejí cytologickým screeningem, avšak materiálový vzorek nebo interpretace výsledků byla chybná.

3. Kolposkopické příznaky infekce HPV

Neexistuje žádný specifický komplex kolposkopických příznaků infekce HPV. Nejcharakterističtějšími kolposkopickými příznaky subklinických forem HPV jsou:

 • acetohvitový epitel;
 • mozaika;
 • interpunkce;
 • abnormální transformační zóna.

Výrazné (hrubé) kolposkopické příznaky HPV:

 • hrubá leukoplakie;
 • hrubá mozaika a interpunkce.

Malé kolposkopické příznaky HPV:

 • tenké leukoplakie;
 • jemná mozaika a interpunkce.

Z charakteristik infekce způsobené lidským papilomavirem vyplývá, že pozitivní výsledek testu na přítomnost viru by měl být interpretován jako:

 1. pacient je ve skupině s vysokým nebo nízkým rizikem pro rozvoj rakoviny děložního čípku;
 2. potřebu dalších důkladných diagnostických postupů pro určení aktuální fáze infekce, a vyloučení těžkou dysplazií a děložního čípku (diagnostické citlivosti na těžkou dysplazií a karcinomu děložního hrdla u HPV testování významně vyšší (93 až 99%), než je tomu u cytologických nátěrů ( 50-60%);
 3. potřeba monitorovat infekci v nepřítomnosti klinických nebo subklinických projevů.

Záporný výsledek testu je interpretován jako absence rizika závažné dysplazie a rakoviny, zatímco prediktivní hodnota negativního HPV testu je výrazně vyšší než cytologie.

Pokud jsou detekovány kolposkopické příznaky infekce HPV, je indikována léčba děložního čípku pomocí HPV testu (PCR nebo Digene test), následovaná antivirovou léčbou.

Indikace pro pozorování jsou:

 • latentní forma PVI;
 • vestibulární papillomatóza.

Pravidelné vyšetření zahrnující kolposkopii, Rar-test a HPV-test (PCR nebo Digene-test) se provádí s perzistencí vysoce onkogenních typů HPV 1 za 6 měsíců v nepřítomnosti jednou za rok.

4. Cervikální biopsie

Biopsie děložního čípku – in vivo s malým množstvím tkáně ve vaginální části cervixu pro mikroskopické vyšetření pro diagnostické účely.
Účelem cervikální biopsie je morfologické ověření navrhované klinické diagnózy.

Cílová biopsie znamená, že všechny manipulace se provádějí pod kontrolou mikroskopu.

5. Histologické vyšetření

Histologická metoda pro studium materiálu biopsie je rozhodující pro formulaci konečné diagnózy cervikální patologie. Spolehlivost histologické metody pro diagnostiku prekancerózních onemocnění a rakoviny děložního čípku je 98,6%. Kolposkopicky orientovaná biopsie zlepšuje diagnostickou přesnost o 25%.

6. Psaní papillomavirů pomocí polymerázové řetězové reakce (PCR)

PCR metodou Má velkou diagnostickou hodnotu a umožňuje identifikovat jednotlivé typy HPV. PCR (nebo polymerázová řetězová reakce) je nejpřesnější ze všech možných metod detekce infekcí v lidském těle. Na rozdíl od imunotestů, kde je přítomnost mikroorganismu považují pouze přítomností protilátek na specifických patogenů v krvi pacienta, PCR diagnostika se projevuje nejvíce patogenu nebo jeho části, a to i ve velmi nízkých koncentracích, což činí tento způsob PCR je nejpřesnější a citlivý.

Princip PCR – diagnostiky je velmi jednoduchý: v tkáňových tekutinách (krev, moč, hlen, atd.) Se cizí DNA nebo RNA váže na zavedené činidlo. Současně je činidlo selektivní a může se vázat pouze na specifický typ nukleové kyseliny. Tím se dosáhne 100% přesnosti techniky. A schopnost provádět srážkovou reakci s jakoukoliv tkáňovou tekutinou činí tuto metodu také nejuniverzálnější, jednodušší a pohodlnější.

7. Digene test

HPV Digene-Test vyvinutý společností Digene Diagnostics (Murex) je studie, která má dosud nejvyšší citlivost. Tato studie umožňuje identifikovat papilomaviry, určit jejich typ a patří k vysoce onkogenní nebo nízko onkogenní skupině a klinicky stanovit významné koncentrace v tkáních. To může sloužit jako důležité prognostické znamení.

Technologie výzkumu fenoménu hybridizace (vazba virové DNA na sondu RNA) a následné zachycení výsledného hybridu s monoklonálními protilátkami na pevné fázi. Dále hybrid se váže s protilátkami, které jsou značeny enzymem a test je dokončen chemiluminiscencí. Pro výzkum je možné použít jiný materiál: škrábání epiteliálních buněk získaných z cervikálního kanálu, pochvy, močové trubice; skleněné sklíčko s dostupným materiálem pro cytologické vyšetření; tkáň získaná biopsií.

Vedení HPV Digene-Testu spolu s cytologickým vyšetřením je “zlatým standardem” při diagnostice lézí cervikálního papilomaviru. Vzhledem k tomu, že HPV Digene-Test určuje koncentraci viru, při kterém se onkologický proces rozvíjí, může při použití různých způsobů léčby zabránit vzniku neoplasie.

Tento test je doporučen pro screeningové studie u žen nad 30 let, stejně jako v případě nejistých výsledků testu PAP.

Existuje tedy mnoho metod pro stanovení HPV, jeho přítomnosti a agresivity. V tomto ohledu má každý lékař možnost stanovit přesnou diagnózu HPV a předepsat správnou léčbu. Úkolem pacienta je konzultovat lékaře včas.

Leave a Reply

Jak odstranit papilomy a bradavice po 2 týdnech?

Jak rychle a nevratně vyloučit riziko rakoviny způsobené papilomavirem?

Další informace…